Jest już pozwolenie na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Trasa omijająca miasto powstanie w ciągu krajowej dziewiątki.
Umowa na realizację obwodnicy w trybie zaprojektuj i wybuduj została podpisana w licu ub. roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm Fabe Polska - lider i SP Sine Midas Stroy, które na wszystkie prace ma 36 miesięcy od podpisania umowy. Z pozostałego okresu odliczone będą okresy zimowe.
Inwestycja jest realizowana w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.
Obwodnica Ostrowca będzie drogą jednojezdniową klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Pobiegnie nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. Jak podaje GDDKiA, w ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę.
To ważna inwestycja dla mieszkańców, jak i ruchu tranzytowego. Natężenie ruchu na przebiegającej przez Ostrowiec Świętokrzyski DK-9 w 2015 roku przekraczało 23 tys. pojazdów na dobę. Budowa obwodnicy pozwoli na oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego.
Kontrakt na budowę wart jest 52,9 mln złotych.