Mirbud i Kobylarnia zrealizują pierwszą część trasy między Stolnem i Wąbrzeźnem. Druga część jest na etapie procedury przetargowej. Oznacza to, że inwestycja rozpoczęta w 2017 roku, zostanie dokończona. Pierwszy kontrakt na jej realizację został rozwiązany.
Droga wojewódzka nr 548 łączy północną część województwa kujawsko-pomorskiego z autostradą A1. Między Solnem a Wąbrzeźnem to w sumie to 29 km drogi. W kwietniu 2017 roku ZDW w Bydgoszczy zawarł kontrakt na jego rozbudowę z konsorcjum na czele z Trakcją. Dwa lata później kontrakt został rozwiązany. Niedawno informowaliśmy, że inwestor i wykonawca zawarli ugodę sądową w związku z tą sprawą.
Tymczasem województwo kujawsko-pomorskie kontynuuje inwestycję. Zamierza to zrobić w podziale na dwa odcinki. Na pierwszy, liczący 14,5 km właśnie podpisano umowę z konsorcjum Mirbudu i Koylarni. To fragment pomiędzy Lisewem (powiat chełmiński) a Wąbrzeźnem. Prace będą kosztowały blisko 69 milionów złotych.
– Po trudnościach związanych z koniecznością wyboru nowego wykonawcy możemy dziś ogłosić wznowienie prac budowlanych. Nowa trasa została zaprojektowana zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i zostanie zrealizowana według najwyższych standardów – mówi cytowany w komunikacie marszałek Piotr Całbecki.
– To jedna z kluczowych inwestycji na drogach wojewódzkich. Dopilnujemy, żeby została zrealizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem – dodaje wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
Modernizacja kolejnego 14-kilometrowego odcinka od Stolna do Lisewa jest na etapie procedur przetargowych. Prace na oby odcinkach maja się zakończyć w 2022 roku. W sumie będą kosztowały ok. 150 mln zł.
W ramach inwestycji jezdnia ma być wzmocniona i poszerzona do 7 metrów. Wykonane zostanie pobocze. dłuż niej powstanie pobocze. Jak wyjaśnia inwestor, prace wykonane wcześniej pozwoliły ominąć miejscowość Kamlarki od strony północnej i uniknąć wyburzeń. Zniknął także niebezpieczny łuk pomiędzy Cepnem i Kamlarkami, trasę poprowadzono nowym śladem.
Na trasie w miejscu obecnych skrzyżowań powstaną ronda, w Cepnie wyznaczone zostanie miejsce do prowadzenia kontroli drogowych, a w Lisewie powstanie drogowa stacja meteorologiczna.
We współpracy z samorządami lokalnymi na całym modernizowanym odcinku powstaną ścieżki dla pieszych i rowerzystów. W sumie samorządy dołożą do inwestycji 4,3 miliona złotych, przekażą także grunty pod budowę.