W przetargu na budowę Elektrowni Puławy zgłosiły się dwie firmy – poinformowała spółka w komunikacie. O realizację puławskiej siłowni rywalizować będą spółki GE Power oraz Siemens.
Chodzi o realizację Elektrowni w Puławach z blokiem gazowo-parowym klasy 400 MWe. 30 września do przetargu zgłosiły się dwie firmy: GE Power oraz Siemens. Komisja przetargowa wraz z doradcą technicznym przystępują obecnie do przeprowadzenia analiz i porównania ofert. Pytania do oferentów mają zostać sformułowane w ciągu dwóch tygodni, cała analiza natomiast powinna potrwać miesiąc.
Budżet inwestycji w Puławach opiewa na 1,1 mld zł, z czego 30% to środki własne, a 70 % – finansowanie dłużne. Elektrownia Puławy to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty i największy projekt energetyczny realizowany w ostatnim czasie na Lubelszczyźnie.
Nowa elektrociepłownia będzie współpracowała z obecnie istniejącą w puławskich Azotach elektrociepłownią węglową o mocy 117 MWe, która zostanie zmodernizowana. Inwestycja planowo powinna zostać ukończona w 2019 roku i będzie realizowana przy udziale spółki celowej – Elektrownia Puławy. Nadmiar produkowanej energii elektrycznej w stosunku do potrzeb spółki będzie sprzedawany na rynku.
Spółka rozważała także wariant budowy elektrowni na węgiel. Decyzja o wyborze technologii opalania nastąpić powinna w październiku tego roku. – Zadecyduje efektywność. Wiadomo też, że blok gazowy jest tańszy w budowie, ale droższy w eksploatacji, a węglowy odwrotnie – mówił niedawno Paweł Łapiński, wiceprezes grupy Azoty.
Inwestycja planowo powinna zostać ukończona w 2019 roku i będzie realizowana przy udziale spółki celowej – Elektrownia Puławy. Nadmiar produkowanej energii elektrycznej w stosunku do potrzeb spółki będzie sprzedawany na rynku.