30 lipca na terenie wrocławskiej elektrociepłowni, należącej do Kogeneracji z grupy EDF, uruchomiono Instalację Mokrego Odsiarczania Spalin. Dzięki niej gazy, będące efektem spalania w tutejszej elektrociepłowni, są oczyszczane z tlenków siarki i pyłów. Wykonawcą instalacji była firma Rafako.
– Nasze inwestycje w odsiarczanie i odazotowanie spalin gwarantują nam kompatybilność z zaostrzającymi się od nowego roku wymogami dotyczącymi emisji. Instalacje to gwarancja ciągłości dostaw ciepła dla Wrocławia. To także czystsze powietrze nad miastem – mówi Wojciech Heydel, prezes zarządu Zespołu Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, przyznając, że bez tej instalacji EC Wrocław nie mogłaby dłużej produkować ciepła zgodnie z europejskimi normami.
Newralgicznym momentem budowy był montaż kolektora spalin. – Kolektor ma 6 m średnicy. Musieliśmy go wprowadzić w niewielką przestrzeń na pracującym obiekcie, pomiędzy kotły wodne a parowe. Przez cały okres budowy, z uwagi na ograniczony teren, wyzwaniem była odpowiednia koordynacja ustawień dźwigów i konieczność budowy instalacji etapami „budynek po budynku” – wspomina Damian Klinos, kierownik projektu IMOS Wrocław w Rafako.
Instalacja zaprojektowana jest dla wszystkich pięciu kotłów w Elektrociepłowni Wrocław. Jej minimalna wydajność to 170 tys. Nm3 na godzinę, a maksymalna przepustowość to 1,5 mln Nm3 na godzinę.
Przy budowie instalacji z firmą Rafako współpracowało 60 firm podwykonawczych. Na terenie budowy pracowało średnio 200 osób, a w szczytowych momentach natężenia robót liczba pracowników przekraczała 300 osób. Łączna wartość kontraktu (na który składa się realizacja instalacji w czterech lokalizacjach), podpisanego 6 grudnia 2012 roku, wynosi 947 mln zł brutto.
Zakres prac dla IMOS Wrocław obejmował, podobnie jak przy trzech wcześniejszych instalacjach, realizowanych w Gdańsku, Gdyni i Krakowie, realizację obiektu „pod klucz”. Oznaczało to kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.