Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika wybrało 5 potencjalnych wykonawców na budowę i dostawę nowego bloku w Elektrociepłowni Żerań. Do udziału w przetargu zgłosiło się w sumie 12 firm.
W prekwalifikacjach na dostawę i montaż bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań w Warszawie zostało wybranych 5 podmiotów:
1. Alstom Power, Alstom (Switzerland), Alstom Power O&M, Polimex Energetyka;
2. Konsorcjum firm: Ansaldo Energia, SNC-Lavalin Polska;
3. General Electric International, Budimex, Tecnicas Reunidas, Extor M09;
4. Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe GmbH z Niemiec, Mitsubishi Hitachi Power Systems z Japonii, Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe z Wielkiej Brytanii;
5. Konsorcjum: Siemens Sp. z o.o., Siemens AG.
W sumie do udziału w przetargu zgłosiło się
12 chętnych. Oto podmioty niezakwalifikowane do kolejnego etapu przetargu: Metka; konsorcjum firm: Abener Energia, Teyma, Gestion de Contratos de Construccion e Ingenieria, Toshiba Corporation; konsorcjum firm: Saipem Spa, Impresa Pizzarotti & C.S.p.A; Posco Engineering & Construction Co. Ltd; China National Electric Engineering Co. Ltd; konsorcjum firm: GAMA Power Systems Engineering and Contracting INC, Black & Veatch Corporation; Cobra Instalaciones y Servicios.
Przypomnijmy, że przetarg został ogłoszony
w listopadzie ubiegłego roku. W postępowaniu najważniejszym było kryterium techniczno-ekonomiczne, wraz z koniecznością wniesienia wadium w wysokości 20 mln zł. W styczniu tego roku projektantem budowy nowego bloku w Elektrociepłowni Żerań została firma ILF Consulting Engineers Polska. Wartość oferty projektowej brutto to 1,9 mln zł.
Zadanie dotyczy dostawy i montażu bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań o mocy elektrycznej od 420 MWe do 490 MWe netto i mocy cieplnej powyżej 250 MWt. W ramach umowy wykonawca zobowiąże się do realizacji instalacji i obiektów pomocniczych. Głównymi elementami bloku gazowo-parowego będzie turbina gazowa, kocioł odzyskowy i turbina parowa.