Firma Rafako zakończyła podanie spalin do Instalacji Mokrego Odsiarczania Spalin w krakowskiej elektrociepłowni. To największa z czterech tego typu inwestycji realizowanych niemalże równolegle dla grupy EDF w Polsce przez Rafako, w kontrakcie o łącznej wartości 947 mln zł brutto.
Moment pierwszego podania nieoczyszczonych spalin do instalacji jest kluczowy w całym procesie inwestycyjnym. Oznacza, że układ technologiczny jest sprawny, prace rozruchowe przebiegają prawidłowo i można przejść do końcowej fazy rozruchu i odbioru instalacji przez inwestora.
– Zakończone zostały wszystkie roboty budowlane i montaże urządzeń, sprawdzonych wcześniej metodą „na zimno”, czyli bez udziału spalin. Dziś po raz pierwszy podaliśmy spaliny do instalacji, która okazała się sprawna i zadziałała tak, jak będzie funkcjonować w przyszłości, w trakcie eksploatacji – mówi Adam Miara, kierownik realizacji projektu IMOS z EDF Polska, oddział nr 1 w Krakowie.
Inwestycja jest ważnym elementem ochrony środowiska przede wszystkim dla Krakowa, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest istotnym problemem. Dzięki najnowszej instalacji emisja szkodliwych tlenków siarki zostanie obniżona aż pięciokrotnie, kilkukrotnie zredukowana zostanie też emisja pyłów. – Jakość powietrza nad Krakowem powinna się w tym aspekcie znacząco poprawić, tym bardziej, że parametry emisyjne na naszej instalacji są nawet wyższe od tych, jakie będą obowiązywać w unijnych dyrektywach już od 2016 roku – dodaje Adam Miara.
Zakres prac dla IMOS Kraków obejmował realizację „pod klucz”, czyli kompleksowe zaprojektowanie, dostawę urządzeń i wyposażenia, budowę i montaż oraz rozruch i przekazanie obiektu do eksploatacji. Generalnym wykonawcą jest Rafako w konsorcjum z PBG. Krakowska elektrociepłownia jest jedną z czterech, obok Gdańska, Gdyni i Wrocławia, w której grupa EDF w Polsce realizuje taką inwestycję. Kontrakt na budowę wszystkich czterech obiektów podpisany został 6 grudnia 2012 roku i opiewał na łączną kwotę 947 mln zł brutto.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.