Stojan generatora nowego bloku w Elektrowni Kozienice dotarł 10 lipca na plac budowy, natomiast wirnik w ubiegłym tygodniu przypłynął do Portu Gdynia. To kluczowe elementy kozienickiego obiektu.
Stojan przypłynął do Gdyni w pierwszej połowie czerwca z fabryki w Japonii. Producentem obiektu jest firma Mitsubishi Hitachi Power System. Produkcja tej części Elektrowni Kozienice trwała rok, a sam stojan transportowany był do Polski przez 2 miesiące. Obiekt waży 460 ton, jego długość to 14,5 m, a średnica to ponad 4 m. Wraz z wirnikiem, który w zeszłym tygodniu przypłynął do portu w Gdyni , tworzy generator, będący jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nowego bloku o mocy 1075 MW.
Hitachi Transport System aby przewieźć ładunek, musiała uzyskać szereg pozwoleń, jak również sprowadzić z Austrii wagony kolejowe typu „Schnabel car”, pozwalające na transport ładunków skupionych o wadze do 500 ton.
Stojan, zawieszony między dwoma ramionami dźwigowymi wagonów „Schnabel car”, ze względu na swój ciężar i wymiary pokonał, zgodnie z planem, w ciągu 10 dni trasę z Gdyni do stacji Świerże Górne. Ze stacji Świerże Górne, również torami, stojan został przewieziony bezpośrednio na plac budowy, wjeżdżając 10 lipca do budynku maszynowni, gdzie nastąpił jego montaż.
W Świerżach Górnych trwa realizacja kluczowej inwestycji grupy Enea – budowy bloku 1075 MW. Prace przy realizacji inwestycji są zaawansowane w około 60%. Na początku maja chłodnia kominowa nowego bloku osiągnęła docelową wysokość 185 m. Zakończono również montaż wieży nośnej kotła. Gotowa jest też już konstrukcja główna budynku maszynowni.
Wartość kontraktu, który realizuje Polimex-Mostostal w konsorcjum z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe (MHPSE), wynosi 6,3 mld zł brutto. Nowy blok ma zostać przekazany do eksploatacji w II połowie 2017 roku.