Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole wkroczyła w etap montażu głównej konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5. Na placu budowy zmontowano już cztery słupy główne o wysokości 40 m. Każdy z nich będzie się składał docelowo z 6 elementów o łącznej wysokość 120 m.
Słupy główne to najcięższe, bo ważące w sumie ponad 2,1 tys. ton, elementy powstającej konstrukcji stalowej kotła nr 5. Prace nad konstrukcją rozpoczęły się 17 sierpnia tego roku, kiedy na placu budowy stanął pierwszy z sześciu docelowych elementów jednego ze słupów głównych.
Obecnie zamontowane są już cztery słupy główne, składające się z dwóch elementów, o łącznej wysokości około 40 m. Na nich stawiane będą kolejne części, aż do momentu osiągnięcia finalnej wysokości 120 m. Kontynuowany będzie także montaż elementów konstrukcyjnych, takich jak belki i stężenia. Główna konstrukcja stalowa kotła liczy ich ponad 100. Mają one zostać zamontowane w osiach o wymiarach 30 na 30 m i wysokości 120 m. W procesie montażu konstrukcji stalowej kotła bloku nr 5 zużyte zostanie 3,6 tys. ton stali, a dla obu kotłowni, razem z konstrukcją drugorzędną, będzie to ponad 50 tys. ton stali. Zakończenie tego etapu prac zostało zaplanowane na czerwiec 2016 roku.
Kolejnym istotnym etapem, po zakończonym montażu konstrukcji głównej kotła, będzie montaż stalowego rusztu zewnętrznego o łącznym ciężarze przekraczającym 700 ton. Wciąganie rusztu przy użyciu wciągników hydraulicznych rozpocznie się na początku listopada 2015 tego roku i potrwa około tygodnia. Rozpoczęcie montażu części ciśnieniowej kotła nr 5 zaplanowane jest na grudzień 2015 roku.
Równolegle do montażu konstrukcji stalowej kotła trwają także prace nad betonowaniem płaszcza chłodni kominowej, które rozpoczęło się na początku czerwca. Chłodnia osiągnęła już wysokość ponad 60 m z docelowych 185 m. Prace nad betonowaniem chłodni kominowej zakończą się w lutym przyszłego roku.
Dwa bloki w Elektrowni Opole, o łącznej mocy 1800 MW, realizowane są przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Na zlecenie PGE kontrakt wykonuje konsorcjum w składzie: Rafako, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal oraz Alstom Power. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a poziom realizacji sięgnął już 20%. Inwestycja ma się zakończyć w I kwartale 2019 roku, wraz z przekazaniem do eksploatacji bloku nr 6. Wcześniej, w III kwartale 2018 roku, do eksploatacji zostanie przekazany blok nr 5. Z produkcją energii elektrycznej na poziomie do 12,5 TWh rocznie, nowe bloki będą w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na energię ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.