Dzisiaj, 3 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowych bloków o łącznej mocy 1800 MW w Elektrowni Opole. Przedsięwzięcie pochłonie 11,6 mld zł i zostanie ukończone w 2019 roku.
Akt erekcyjny został podpisany przez przedstawicieli inwestora, konsorcjum wykonawczego oraz władz państwowych. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele PGE, Alstomu oraz premier Ewa Kopacz wraz z Włodzimierzem Karpińskim, ministrem skarbu.
Harmonogram inwestycji na łączną kwotę 11,6 mld zł brutto zakłada, że blok 5 zostanie oddany do użytku w III kwartale 2018 roku, a blok 6 – w I kwartale 2019. Przedsięwzięcie realizowane jest przez konsorcjum firm Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa wraz z Alstom Power.
Za realizację inwestycji odpowiada PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Obecnie konsorcjum wykonało blisko 10 proc. prac i z powodzeniem realizuje zaplanowane „kamienie milowe”, czyli kolejne kluczowe etapy inwestycji.
– PGE Polska Grupa Energetyczna przeprowadziła szereg analiz, z których wynika, że inwestycja jest ekonomicznie opłacalna. Decyzja o budowie jest przemyślana, uzasadniona ewoluującym otoczeniem rynku energii, a realizacja dobrze zaplanowana, o czym świadczy zgodny z harmonogramem postęp prac. Ostatnie uzgodnienia poczynione w Brukseli podczas szczytu klimatycznego, podnosząc rentowność projektu, tylko potwierdzają słuszność podjętej decyzji – powiedział Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE.
Lesław Kuzaj, prezes firmy Alstom w Polsce podkreślił, że Elektrownia Opole po oddaniu będzie jedną z najnowocześniejszych obiektów w Europie. – Po oddaniu nowych bloków do eksploatacji, Elektrownia Opole będzie największą i najbardziej wydajną elektrownią opalaną węglem kamiennym w Polsce. Co szczególnie istotne – główne urządzenia będą wyprodukowane w polskich fabrykach Alstom oraz we współpracy z polskimi dostawcami – mówił Kuzaj.
Przedstawiciele firm podkreślali, że inwestycja w znaczącym stopniu przyczyni się do rozwoju regionu. W trakcie realizacji projektu, kontrakty na dostawę surowców i materiałów otrzyma 350 firm, prace wykonywać będzie około 200 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie 4 tys. osób. Budowa realizowana będzie w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmuje projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”.
– Inwestycja dzięki swojej ogromnej skali, będzie miała kapitalne znaczenie nie tylko dla rozwoju regionu ale całej polskiej gospodarki – mówił Maciej Stańczuk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Polimeksu-Mostostalu.
Elektrownia Opole to największy projekt infrastrukturalny po 1989 roku. Roboty ziemne, związane z przygotowaniem terenu pod fundamenty dwóch budynków kotłowni i dwóch budynków maszynowni, rozpoczęły się w lipcu tego roku. Zgodnie z projektem, wymiary wykopów pod nowe bloki energetyczne dla dwóch kotłowni wynoszą 226 m na 96 m, natomiast pod budynki maszynowni 252 m na 78 m.