Konsorcjum firm Rafako i Omnis wybuduje instalację odazotowania spalin w Elektrowni Ostrołęka. Wykonawca oraz inwestor – spółka Energa Elektrownie Ostrołęka podpisali umowę 10 października. Łączna wartość inwestycji to 150 mln zł netto.
Inwestycja odazotowania spalin to kolejna inwestycja w Elektrowni Ostrołęka w ostatnich tygodniach, o czym
portal „RynekInfrastruktury.pl” informował już wcześniej. Przedsięwzięcie w formule „pod klucz” realizowane będzie stopniowo. Dotyczy odazotowania spalin z trzech bloków opalanych węglem w Elektrowni Ostrołęka. Inwestycja została podzielona na etapy: oddanie do eksploatacji części wspólnej oraz instalacji pierwszego kotła planowane jest na rok przyszły, natomiast zakończenie całej inwestycji ma nastąpić w roku 2017. Gwarantowana maksymalna emisja tlenków azotu po zakończeniu budowy wyniesie 100 mg/Nm3, ale w przypadku dalszego zaostrzenia norm emisji możliwa będzie rozbudowa instalacji dla osiągnięcia jeszcze wyższej sprawności odazotowania.
– Będzie to kolejna, bo szósta instalacja, realizowana przez Rafako w oparciu o technologię katalitycznej metody redukcji tlenków azotów. W tym konkretnym przypadku inwestycja dotyczy modernizacji już funkcjonującego obiektu. To zawsze jest bardziej skomplikowane i trudniejsze. Wiąże się z ingerencją w obiekt, wymaga wiedzy na temat funkcjonowania wszystkich powiązanych ze sobą instalacji, jak również ścisłej współpracy z klientem – powiedziała Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes zarządu, dyrektor generalny Rafako.
Budowa instalacji odazotowania spalin jest kolejną modernizacją Elektrowni Ostrołęka B, wykonywaną przez spółkę Rafako. W 2007 roku firma oddała zrealizowaną również pod klucz instalację odsiarczania spalin. Rafako jest także projektantem i producentem kotłów dla trzech bloków energetycznych, które pracują w Elektrowni od początku lat 70.
Energa Elektrownie Ostrołęka oddała niedawno do użytku nowe źródło ciepła dla Ostrołęki, które zastąpi niemal sześćdziesięcioletnią ostrołęcką elektrociepłownię. Wcześniej spółka podpisała umowę o wartości 24,6 mln zł na modernizację jednego z turbogeneratorów elektrowni, która ograniczy zużycie paliw, emisję zanieczyszczeń oraz zwiększy jej moc o około 25 MW. Część środków na ten cel uzyskała z programu operacyjnego Unii Europejskiej Infrastruktura i Środowisko. Do końca bieżącego roku Energa Elektrownie Ostrołęka planuje także wybrać wykonawcę modernizacji elektrofiltrów dla bloków Elektrowni Ostrołęka B. Zrealizowane prace pozwolą na przedłużenie żywotności eksploatacyjnej istniejących bloków energetycznych, a moc zainstalowana elektrowni zostanie zwiększona.