W ponad rok po rozpoczęciu budowy Elektrociepłowni Gorzów, inwestor, spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, poinformował, że obiekt został ukończony w 70%. Obiekt ma zostać oddany do użytku w marcu przyszłego roku.
Realizacja Elektrociepłowni Gorzów rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku. Nowy blok opalany będzie w głównej mierze dostarczanym z lokalnych kopalni gazem zaazotowanym, o cenach znacznie niższych w stosunku go gazu sieciowego. Produkcja energii elektrycznej i ciepła odbywać się będzie w systemie kogeneracji.
– Inwestujemy w technologię gazowo-parową, bo gwarantuje ona wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej, a jednocześnie jest sprawdzoną technologią o dużej niezawodności eksploatacyjnej i niewielkim stopniu oddziaływania na środowisko – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej, inwestora projektu.
Zadowolony jest także prezes Siemensa, firmy wykonawczej, który podkreśla, że inwestycja ma bardzo duże znaczenie dla pełnego wykorzystania lokalnych zasobów. – Zastosowanie technologii gazowo-parowej w Gorzowie pozwoli w pełni pokazać jej olbrzymią elastyczność, a przede wszystkim wykorzystać lokalnie dostępne zasoby gazu zaazotowanego – komentuje Peter Baudrexl, prezes zarządu generalnego wykonawcy.
Na terenie elektrociepłowni znajdują się już najważniejsze urządzenia technologiczne nowej jednostki – turbiny gazowe, turbina parowa, kotły odzyskowe, generatory oraz transformatory. Na ukończeniu są prace budowlane i elektryczne wewnątrz budynku głównego, a także montaż konstrukcji chłodni wentylatorowych. Trwają prace instalacyjne oraz montażowe.
– Nowa instalacja w pewnej części zastąpi dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące węgiel jako paliwo. Będzie działać w oparciu o dwie turbiny gazowe SGT-800 i jedną turbinę parową SST 400, wraz z kompletnym systemem elektrycznym i systemem sterowania. Sprawność netto bloku w pracy kogeneracyjnej przy pełnym obciążeniu wynosić będzie 83,93% – mówi Jan Kos, dyrektor PGE GiEK Oddział Elektrociepłownia Gorzów.
Poza terenem bloku, budowany jest gazociąg przyłączeniowy. Równolegle prowadzone są prace, związane z wyprowadzeniem mocy z nowego bloku, czyli montaż rozdzielni 110/10 kV wraz z okablowaniem. Wykonawca zrealizował już próby hydrostatyczne na kotłach odzyskowych. Firma chce rozpocząć prace rozruchowe w czwartym kwartale tego roku, natomiast oddanie gotowej elektrociepłowni do użytku ma nastąpić w marcu 2016 roku.
Gorzowski projekt o wartości 700 mln zł brutto jest częścią programu inwestycyjnego PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna do 2020 roku. Sam program firmy ma wartość kilkudziesięciu miliardów złotych. Nakłady na realizację wszystkich inwestycji w I połowie tego roku wyniosły 3,3 mld zł i były o 49% wyższe, niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.