Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole została zrealizowana w 60% – powiedział Henryk Baranowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Energetycznej. Dodał, że inwestycja przebiega zgodnie z planowanym harmonogramem.
– Budowa bloków energetycznych w elektrowni w Opolu jest dużym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Za nami 60% inwestycji, którą realizujemy zgodnie z harmonogramem i budżetem. Nowe moce pozwolą PGE budować przewagę konkurencyjną i umacniać pozycję lidera rynku – mówił, cytowany przez PAP, Henryk Baranowski.
Prezes PGE podkreślił znaczenie inwestycji Elektrowni Opole dla całego kraju, nazywając obiekt kołem zamachowym gospodarki. Dodał, że na budowie obiektu pracuje obecnie każdego dnia około 3 tys. osób, a liczba ta wzrośnie nawet do 5 tys.
Obecnie w opolskiej elektrowni stanęły 185-metrowe chłodnie kominowe obu bloków energetycznych. Obiekty są najwyższymi tego typu budowlami w Polsce, należą również do jednych z najwyższych w Europie. Pod koniec sierpnia z kolei do elektrowni w Opolu trafił największy w Polsce generator o wadze 426 ton. Został on dostarczony z wrocławskiej fabryki GE Power.
Dwa realizowane właśnie bloki – każdy o mocy brutto ok. 900 MW – zużyją rocznie około 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Obiekty pozwolą na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej powyżej 45% oraz umożliwią znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji CO2 o około 25% na jednostkę wyprodukowanej energii.
Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 ma zostać przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 roku, a blok nr 6 w lutym 2019 roku. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Elektrownia Opole to największy projekt infrastrukturalny po 1989 roku. Realizuje go Polimex-Mostostal w konsorcjum z Rafako i Mostostalem Warszawa.