Spółka energetyczna Enea złożyła ofertę na zakup firmy Engie Energia Polska, właściciela Elektrowni Połaniec. Szacuje się, że wartość inwestycji przekroczy 1 mld zł.
– Jesteśmy optymalnym inwestorem dla Engie. Nasze największe aktywo wytwórcze, Elektrownia Kozienice, to zakład o podobnych parametrach technicznych i istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego w Polsce. LW Bogdanka, która od roku jest częścią grupy Enea, to również dostawca węgla do Elektrowni Połaniec. Daje to nam wiele możliwości uzyskania synergii oraz dalszą poprawę efektywności wytwarzania energii w oparciu o własny surowiec. Jednym z naszych kluczowych celów strategicznych jest wzrost sprzedaży energii elektrycznej, który będziemy chcieli realizować w oparciu o własne źródła energii – mówi prezes Enei, Mirosław Kowalik.
Połaniecka elektrownia to obiekt węglowy o mocy 1936 MW brutto, składa się z ośmiu bloków energetycznych o mocy 225 MW każdy; produkuje rocznie około 8,4 TWh energii elektrycznej. Jednocześnie to jeden z największych polskich producentów energii odnawialnej: w 2012 roku ruszył nowy blok opalany biomasą – największa tego typu instalacja w Polsce.
Spekulacje odnośnie tego, kto kupi Elektrownię Połaniec, trwają od kilku miesięcy. Obiekt ma zostać sprzedany do końca tego roku, a ze wstępnych wycen wynika, że kwota nieznacznie przekroczy 1 mld zł. Do zbadania spółki Engie zostały w sierpniu, poza Eneą, dopuszczone również zagraniczne podmioty: konsorcjum firm chińskich, reprezentowanych przez kancelarię Chinainlaw Partner, czeski EPH czy Sunningwellow – firma z Hong-Kongu.
Engie Energia Polska to w tej chwili piąty największy producent energii w Polsce. Z elektrownią w Połańcu o mocy ok 1,9 GW, firma odpowiada za 5% produkcji energii elektrycznej w kraju.