W środę, 8 czerwca prezydent Grudziądza Robert Malinowski oraz prezes Energa Invest Marcin Szpak podpisali list intencyjny w sprawie realizacji budowy elektrowni gazowej w Grudziądzu. W dokumencie Energa Invest potwierdziła oficjalnie zamiar realizacji elektrowni na terenie Grudziądza. Ze strony Miasta zadeklarowano niezwłoczne, zgodne z przepisami prawa administracyjnego, wydawanie decyzji i postanowień administracyjnych niezbędnych w procesie inwestycyjnym.
Elektrownia gazowa o mocy ponad 800 MW ma powstać do 2015 r., a jej eksploatacja mogłaby się rozpocząć w I kwartale 2016 r. Będzie największą tego typu inwestycją w Polsce. Rocznie będzie wytwarzać ponad 6 mln MWh., co pozwala na zasilenie w energię dwóch milionów gospodarstw domowych.
Inwestor planuje zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, dzięki czemu elektrownia będzie zajmować mniej miejsca niż tradycyjne siłownie, a emisja dwutlenku węgla będzie o 40 proc. mniejsza niż w elektrowniach węglowych o takiej samej mocy i skali produkcji - podaje PAP. - Proces wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni opalanej gazem jest technologią bezodpadową, nie emitującą uciążliwego dymu, sadzy czy popiołu. Gaz jako nośnik energii jest najczystszym dostępnym paliwem kopalnym - informuje spółka.
- Przy wyborze lokalizacji kierowaliśmy się m.in. dostępnością gazu i wody, możliwością podłączenia się do sieci elektroenergetycznej oraz stanem prawnym i przeznaczeniem gruntów. Biorąc pod uwagę te okoliczności rozważamy między innymi tereny położone w bliskiej odległości od GPZ Węgrowo. Gdy zakończy się procedura związana z pozyskaniem działek wówczas poinformujemy o dokładnej lokalizacji elektrowni – mówi Marcin Szpak, Prezes Zarządu Energa Invest.
Inwestycja budowy elektrowni gazowej może przynieść Grudziądzowi wiele wymiernych korzyści w postaci nowych miejsc pracy, rozszerzenia rynku dla lokalnych dostawców oraz wpływów do budżetu z tytułu podatków. Dodatkowo nowoczesne rozwiązania technologiczne planowane do zastosowania w elektrowni charakteryzują się niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko, a proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe jest technologią bezodpadową.
W kwietniu na wniosek Energi Invest radni podjęli uchwały w sprawie rozpoczęcia procedury zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Od momentu podpisania listu intencyjnego stajemy się partnerami, którym zależy na sprawnym przebiegu procesu inwestycyjnego. Budowa elektrowni gazowej jest dla naszego miasta ogromną szansą i w tej chwili staje się dla nas jednym z priorytetów. Jestem przekonany, że cały proces przygotowawczy i budowlany będzie przebiegał zgodnie z przyjętymi harmonogramami – powiedział prezydent Robert Malinowski.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy