Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Energetyka | Biznes - Polska,Marki

Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce

| Elżbieta Pałys źródło: RI 29.08.2019

 

Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce
fot. mat. pras.
Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce
Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce
Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce
Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce
Budimex wykonał obiekt z dachem bagiennym. Pierwszy tak ekologiczny w Polsce

Więcej z regionu:

Polska
Marki

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Markach pod Warszawą powstał pierwszy w Polsce obiekt publiczny z prestiżowym certyfikatem ekologicznym BREEAM. Będzie produkować własny prąd, pozyskiwać wodę z deszczówki i na bieżąco optymalizować zużycie energii. Po raz pierwszy w Polsce zrealizowano tam m.in. dach bagienny. Inwestycję, na zlecenie miasta Marki, wykonał Budimex. Realizowano go z wykorzystaniem technologii BIM.
Mowa o Mareckim Centrum Edukacyjno – Rekreacyjnym, na które składają się obiekt edukacyjny (będzie to Szkoła Podstawowa nr 4) mieszczący do 1200 uczniów oraz rekreacyjno-sportowy, m.in. z basenem, salą widowiskową i boiskami. Pierwszy obiekt zacznie w pełni funkcjonować już od 2 września. W drugim jeszcze przez nieco ponad miesiąc będą trwały prace, a jego oddanie do użytku planowane jest na początku listopada.

Marki to miasto, które przeżywa intensywny rozwój związany z napływem nowych mieszkańców. – Jak grzyby po deszczu powstają nowe inwestycje mieszkaniowe. Obecnie na terenie Marek działa ponad 100 deweloperów – mówi Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Marek. Wzrastająca liczba mieszkańców pociągnęła za sobą potrzebę rozbudowy infrastruktury edukacyjnej, w tym budowy zupełnie nowej placówki. Przy okazji zdecydowano, by zrobić coś dla wszystkich mieszkańców, tak, żeby miasto było dla nich czymś więcej niż tylko „sypialnią” i tak powstał pomysł MCER.

- Skoro już budujemy, wydając duże środki, to chcieliśmy to robić tak, by być dwa kroki do przodu, by to były rozwiązania na przyszłość – mówi wiceburmistrz Dariusz Pietrucha. Dlatego postawiono na najbardziej ekologiczne rozwiązania.

Projekt jest wynikiem konkursu. Na wykonawcę, w drodze przetargu, wybrano Budimex.

To skomplikowany i pracochłonny technologicznie budynek – podkreśla inwestor. Powstały kompleks łączy wiele funkcji: edukacyjną, sportową, rekreacyjną oraz konferencyjną.
  
Co zbudowano

Blisko 15 tys. m2 powierzchni inwestycji, zostało podzielone na dwa budynki. Gmach A pełni funkcję edukacyjną i wybudowano w nim szkołę podstawową wraz z biblioteką oraz blokiem żywieniowym. Budynek B natomiast został poświęcony sportowi i rekreacji. Znajdują w się w nim basen sportowy i rekreacyjny wraz z wydzieloną częścią SPA (w tym grota śnieżna i jaskinia solna), a także pomieszczenia sportowe (m.in. pełnometrażowa sala do piłki ręcznej) sala teatralno – widowiskowa z widownią dla 350 osób i 80-metrową sceną. Całość uzupełniają dwa boiska zewnętrzne (miasto chce m.in. uzyskać certyfikat na potrzeby trzecioligowych rozgrywek piłki nożnej) wraz z przestrzenią do uprawiania lekkoatletyki oraz miasteczko ruchu drogowego. Pomyślano także o placu zabaw, a także miejscach parkingowych z możliwością ładowania pojazdów elektrycznych (powstały 4 takie stanowiska).
  
Wielofunkcyjność to było duże wyzwanie dla wykonawcy, zwłaszcza, że pierwszy z obiektów został zakończony w rok i siedem miesięcy, budowa drugiego potrwa miesiąc dłużej. Ale wyjątkowość inwestycji polega przede wszystkim na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań.

Ekologia w najnowocześniejszym wydaniu

– Przy tej budowie, już na samym początku realizacji, wykorzystywaliśmy innowacyjne rozwiązania. Cała inwestycja była bowiem tworzona w modelu BIM, czyli międzybranżowym projekcie 3D inwestycji. Dodatkowo wykorzystaliśmy także platformę do zarządzania dokumentacją i modelem BIM, pozwalającą na dostęp do projektów oraz modelu z urządzeń mobilnych. System pozwala również na elektroniczny obieg dokumentów pomiędzy nami, jako generalnym wykonawcą, inwestorem, a projektantami oraz inspektorami – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Cała inwestycja charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii – to wymóg związany z certyfikatem BREEAM – mareckie centrum jest pierwszym w Polsce budynkiem publicznym, który uzyskał ten prestiżowy certyfikat. Jak tłumaczy wykonawca, w budynku B zastosowano agregat kogeneracyjny produkujący prąd. Ciepło ze spalania będzie wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Zastosowano także mechanizm odzysku ciepła ze ścieków prysznicowych. Instalacja fotowoltaiczna na dachu, o mocy 60kW, będzie miała za zadanie produkować zieloną energię, która na bieżąco będzie zużywana przez budynek.

– Panele fotowoltaiczne, które zainstalowaliśmy, ograniczą pobór energii z sieci elektroenergetycznej. W czasie, gdy szkoła nie będzie funkcjonować np. podczas wakacji nadmiar wyprodukowanej energii zostanie oddany do sieci elektroenergetycznej. Później, po okresie wakacyjnym, będziemy mogli ją częściowo odzyskać, co wpłynie na obniżenie rachunków za energię elektryczną – tłumaczy Dariusz Blocher.

W obiekcie zastosowano też autorski system wentylacji klas szkolnych oparty na indywidualnych centralach rekuperacyjnych – centrale wentylacyjne sprzężone są z pompami ciepła powietrze-powietrze zlokalizowanymi na dachu, które w zależności od pory roku grzeją lub schładzają powietrze. System ogrzewania budynku A został oparty o pompy ciepła.

Do kontroli pracy większości urządzeń, a także zarządzania źródłami energii cieplnej i elektrycznej, sterowanie systemem nawadniania zieleni, czy oświetleniem w pomieszczeniach będzie służył system BMS. – System BMS ma bardzo wiele funkcji, ale tak naprawdę służy jednemu celowi, oszczędzaniu energii. M.in. dzięki niemu roczne zapotrzebowanie na nią do ogrzewania i wentylacji będzie wynosiło zaledwie 2,5 KWh/m² – mówi Dariusz Blocher.

Bagna na dachu

Wyjątkową ciekawostką a przy tym ekologicznym rozwiązaniem jest pierwszy w Polsce dach bagienny. Jego zadaniem będzie przede wszystkim retencjonowanie części wody opadowej oraz zmniejszanie niekorzystnego efektu wyspy ciepła. – Zielony dach ma właściwości oczyszczające powietrze, tłumi hałas, magazynuje wodę opadową, odciąża sieć kanalizacyjną, jest doskonałym siedliskiem dla wielu gatunków fauny i flory, a odpowiednio zagospodarowany pełni funkcje rekreacyjne – wyjaśnia Piotr Grubek, prezes Mareckich Inwestycji Miejskich – spółki, która w imieniu miasta odpowiadała za realizację inwestycji, a teraz będzie także zarządzała obiektem.

W uproszczeniu można powiedzieć, że stawy, które znajdują się w pobliżu obiektów zostały przerzucone na dach i obsadzone szuwarową roślinnością – tłumaczy Michał Wyskok, kierownik projektu z Budimex SA. Jak wyjaśnia Piotr Kuś, szef zespołu projektującego mareckie centrum, na potrzeby bagiennego dachu przebadano nawet wody opadowe w okolicy, tak by odpowiednio dopasować nasadzaną roślinność.

Bagna dna dachu (zajmują 60 proc. powierzchni) będą gromadziły wodę opadową, odciążając kanalizację i stanowiąc naturalną izolację. Jak wyjaśnia projektant, większa część tej wody będzie odparowywać, ale system pozwala na regulację poziomu wody (tu także będzie służył wspomniany BMS) – w przypadku nadmiaru woda będzie odprowadzana do specjalnych zbiorników, a gdyby potrzeby były jeszcze większe, do pobliskich stawów. Woda z dachu, po oczyszczeniu, będzie także wykorzystywana na potrzeby obsługi obiektu.

System regulacji poziomu wody będzie też wykorzystywany zimą, tak by jej poziom nie powodował uszkodzenia konstrukcji.

Duże wyzwanie, niemała satysfakcja


Cała inwestycja kosztowała ok. 110 mln zł. Marki sfinansowały ją dzięki emisji obligacji, które – z gwarancjami miasta – wyemitowała spółka Mareckie Inwestycje Miejskie. Model finansowy zakłada zamknięcie finansowe do roku 2031.

– Ta inwestycja była dla nas dużym wyzwaniem, ale dziś jesteśmy bardzo dumni z jej realizacji. Mam nadzieję, że inne samorządy pójdą śladem Marek i już niedługo Polska zapełni się multifunkcyjnymi budynkami o tak wysokich parametrach ekologicznych – mówi Dariusz Blocher.

– Na około trzysta budów, które prowadzi Budimex to inwestycja, która jest perełką pod względem niskoemisyjności czy wykorzystania technologii cyfrowych – dodaje Michał Wrzosek, rzecznik spółki.

– To, że skrzyżowały się drogi Marek i spółki Budimex jest z korzyścią dla tej inwestycji – przyznaje przedstawiciel spółki MIM. Jak podkreśla, inwestycja składała się z wielu komponentów i różnych technologii. – Dla realizacji każdego z tych elementów trzeba by było szukać fachowych firm – mówi Piotr Grubek. Jak dodaje, dzięki dużym możliwościom wykonawczym generalnego wykonawcy, inwestycja została zrealizowana sprawnie i dziś już czeka na pierwszych użytkowników.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5