W Parlamencie Europejskim trwa akcja zbierania podpisów pod deklaracjami popierającymi budowę Via Carpathia oraz strategii dla regionu karpackiego. Zainicjował ją europoseł z Podkarpacia Tomasz Poręba.
– Chodzi o wsparcie na forum PE starań polskiego rządu na rzecz obu projektów – wyjaśnia europoseł. Trasa Via Carpathia odgrywa ważną rolę w pobudzaniu wzrostu we wschodnich regionach Unii, które często przeżywają społeczno-gospodarcze problemy. Jej budowa, konserwacja i rozbudowa pomogłaby zmniejszyć różnice w poziomie rozwoju między regionami UE – czytamy w deklaracji.
Budowa trasy zacieśniłaby stosunki gospodarcze i społeczne z krajami ościennymi Unii, co jest istotne zwłaszcza w kontekście przyszłego rozszerzenia UE na wschód. Umożliwiłaby także lepszą integrację z rynkiem Unii Europejskiej i szybszy rozwój gospodarczy wszystkich siedmiu państw leżących na szlaku (Litwa, Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Grecja).
„Jeśli chodzi o dostęp i sieć połączeń transportowych Via Carpathia stała się wschodnią granicą UE i ma rosnące znaczenie, zwłaszcza dla bezpieczeństwa i stabilności całej UE” – napisano w deklaracji apelując o „refleksję” nad rolą trasy Via Carpathia i rozważenie włączenia jej na całym przebiegu do sieci bazowej TEN-T. Taki krok ułatwiłby dostęp do funduszy UE.
Jednocześnie w PE trwa akcja pozyskiwania poparcia dla innego projektu dotyczącego regionu Karpat. Chodzi o strategię makroregionalną. – Karpaty, to najsłabszy obszar UE pod względem infrastruktury transportowej i konkurencyjności – zwraca uwagę europoseł w przekazanej europosłom deklaracji. Tymczasem nie jest objęty żadnymi strategiami, co pozostawia go zmarginalizowanym. Deklaracja zwraca uwagę, że region pilnie potrzebuje m.in. infrastruktury transportowej. Zawarto w niej apel o wzmocnienia działań Komisji w regionie karpackim na rzecz wprowadzenia strategii makroregionalnej.
Jeżeli pod oświadczeniem podpisze się większość posłów do PE, zostanie ono opublikowane w protokole wraz z nazwiskami sygnatariuszy i przekazane adresatom. Nie będzie jednak wiążące dla Parlamentu Europejskiego.
Niedawno poparcie dla trasy Via Carpathia wyrazili ministrowie wszystkich krajów leżących na tym szlaku. Na początku marca w Warszawie przedstawiciele tych państw podpisali deklarację dotyczącą dalszej współpracy w rozwoju korytarza Via Carpathia oraz aktualizacji jego przebiegu.