Fortum zbuduje w Zabrzu wielopaliwową elektrociepłownię, produkującą ciepło i energię elektryczną w kogeneracji. Wartość inwestycji wyniesie około 200 mln euro, czyli 870 mln zł. Nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe prawie 70 tys. gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.
Nowa elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i paliwem alternatywnym z możliwością spalania biomasy oraz miksu tych trzech paliw. Ilość wykorzystywanego RDF-u może sięgać do 50% całkowitego zużycia paliwa. Paliwo alternatywne będzie pozyskiwane od lokalnych dostawców.
Nowo budowane źródło zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu i Bytomiu. Inwestycja znacząco poprawi efektywność operacyjną EC Zabrze, jak również wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji na terenie Zabrza i okolic.
Możliwości produkcyjne nowej elektrociepłowni wyniosą 220 MW mocy zainstalowanej w paliwie, z czego 145 MW przypadać będzie na produkcję ciepła, a 75 MW na wytwarzanie energii elektrycznej. Szacowana roczna produkcja nowego zakładu wynosić będzie około 730 GWh ciepła i 550 GWh energii elektrycznej. Budowa ma się rozpocząć do końca tego roku, ale dokładna data zależeć będzie od uzyskania pozwolenia środowiskowego oraz innych niezbędnych decyzji i pozwoleń.
– Wysokosprawna kogeneracja to jedna z trzech kluczowych, strategicznych kompetencji firmy Fortum. Łącząc nasze doświadczenia w efektywnym wytwarzaniu energii z dążeniami do ograniczania zmian klimatycznych, chcemy aktywnie uczestniczyć w transformacji polskiego sektora energetycznego – mówi Markus Rauramo, przedstawiciel firmy Fortum. – Polska jest jednym z największych rynków ciepła sieciowego w Europie. Mamy tutaj ugruntowaną pozycję – dodaje.
Fortum działa w Polsce od 2003 roku. Do firmy należą obecnie cztery elektrociepłownie (w Bytomiu, Częstochowie, Świebodzicach i Zabrzu), wytwarzające ciepło i energię elektryczną w kogeneracji oraz ponad 800 km sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło do 360 tys. gospodarstw domowych w Płocku, Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Bytomiu. Całkowite możliwości produkcyjne Fortum w Polsce wynoszą ponad 200 MW (energia elektryczna) i 1,1 tys. MW (ciepło).