Zakład Utylizacyjny w Gdańsku po raz kolejny wyłonił pięciu potencjalnych wykonawców budowy spalarni odpadów w tym mieście. To już trzecia prekwalifikacja w postępowaniu na realizację obiektu w formule PPP.
Najwięcej punktów na tym etapie przetargu uzyskała spółka Dalveo Poznań (110 p.). Wśród ofert, zakwalifikowanych do przejścia do następnego etapu, znalazły się:
1. Dalveo Poznań – 110 p.;
2. SITA Bałtycka Energia – 110 p.;
3. ITPOK Gdańsk z Warszawy – 100 p.;
4. Konsorcjum: Astaldi, Termomeccanica Ecologia, TIRU – 64 p.;
5. ITPOK Gdańsk z Wrocławia – 50 p.
Do dalszego dialogu konkurencyjnego nie zostaną zaproszone natomiast firmy i konsorcja:
1. Abeinsa Ingenieria y Construccion Industrial;
2. Czysta Energia Gdańsk;
3. EVN Umveltholding Und Betriebs;
4. Konsorcjum: Fortum Power and Heat Polska, Fortum O&M (UK), UAB Fortum Klaipeda;
5. NDI Project Development;
6. Urbaser.
Z postępowania wykluczone zostały natomiast firmy Valoriza Servicios Medioambientales oraz Jasmire Investments. Wadium, które zobowiązane będą wpłacić oferenci, wynosi 3 mln zł. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty inwestor będzie kierował się kryterium ceny, podziałem ryzyk, terminami i wysokością przewidywanych płatności zamawiającego.
Przypomnijmy, że to już trzecia z kolei prekwalifikacja, wyłoniona w tym postępowaniu. Do przetargu na budowę spalarni odpadów, ogłoszonego we wrześniu ubiegłego roku, zgłosiło się 13 przedsiębiorstw. 5 z nich zostało wybranych przez inwestora w wyniku prekwalifikacji. Po ogłoszeniu wyników przez inwestora, kilka podmiotów złożyło odwołanie od przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta zdecydowała o konieczności ponownego zbadania wniosków firm, zarzucając inwestorowi szereg nieprawidłowości. Sprawa ostatecznie miała swój finał w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.
W rezultacie, 13 firm i konsorcjów, które w październiku 2014 roku złożyły wnioski, poddano ponownej ocenie. Jednak po kolejnej prekwalifikacji, dwóch chętnych złożyło wnioski odwoławcze do KIO, a te zostały uwzględnione. Konieczne było przeprowadzenie prekwalifikacji po raz trzeci.
Zakład utylizacyjny w Gdańsku będzie produkował energię cieplną i elektryczną. Inwestycja będzie realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Termin umowy PPP nie może przekroczyć 40 lat. Budowa spalarni w Gdańsku ma pochłonąć około 400-500 mln zł, z czego większa część ma pochodzić z funduszy unijnych. Spalarnia będzie przetwarzać około 160 tys. ton odpadów rocznie. Budowa obiektu ma potrwać do 2020 roku.