GE zawarła z PGE GiEK kontrakt o wartości 40 milionów euro. Przewiduje on modernizację generatora i turbiny parowej w Elektrowni Turów. W wyniku modernizacji ilość produkowanej energii elektrycznej wzrośnie o 45 megawatów. Taka ilość pozwoli zasilić około 130 tys. gospodarstw domowych.
– Cieszymy się, że będziemy ponownie współpracować z GE, tym razem przy modernizacji aktywów wytwórczych Elektrowni Turów, która pozwoli nam zwiększyć ilość produkowanej energii elektrycznej – mówi Sławomir Zawada, Prezes PGE GiEK S.A. – Realizowany projekt ma zasadnicze znaczenie zarówno dla kompleksu energetyczno-wydobywczego w Turowie, jak i mieszkańców regionu. Wydłużenie okresu eksploatacji kluczowej infrastruktury energetycznej o 150 tys. godzin pozwoli nam zagospodarować złoża kopalni węgla brunatnego w Turowie, co pomoże utrzymać poziom zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.
Kontrakt zawarty przez PGE GiEK S.A. i GE przewiduje zmodernizowanie trzech generatorów 50WT20H-100 i trzech turbin parowych 13CK230. Wydłuży to okres eksploatacji sprzętu o co najmniej 150 000 godzin, czyli około 20 lat. Jednocześnie zwiększona zostanie dyspozycyjność turbozespołów: do 97% w pierwszym roku eksploatacji i ponad 98% w roku kolejnym. W wyniku modernizacji ilość produkowanej energii elektrycznej wzrośnie o 45 MW, a sprawności elektrowni podniesiona zostanie o około 1,4%.
– GE od lat ściśle współpracuje z grupą PGE, czego wyrazem w ostatnim czasie było dostarczenie turbin wiatrowych dla Farmy Wiatrowej Karwice i Farmy Wiatrowej Lotnisko. Bardzo cieszymy się, że PGE GiEK S.A. po raz kolejny wybrało GE na partnera przedsięwzięcia, którego celem jest zaspokajanie potrzeb społeczności w Polsce – powiedziała Beata Stelmach, prezes GE w Polsce i krajach bałtyckich.
Modernizacją wirników generatora oraz wyprodukowaniem nowych prętów zajmie się fabryka generatorów GE we Wrocławiu. Modernizacja turbiny parowej powierzona została fabryce turbin GE w Elblągu i obejmować będzie dostarczenie trzech nowych części dla istniejącej turbiny: wysokoprężnej, średnioprężnej i niskoprężnej. Realizacja projektu modernizacyjnego ma rozpocząć się w kwietniu 2017 r. wraz z zamknięciem pierwszej jednostki, a oddanie do użytku ostatniej jednostki zaplanowano na styczeń 2020 r.