Zobacz więcej na temat:
Energa OperatorWięcej z regionu:
Polska
- Inwestycje w rozwój infrastruktury przesyłowej to jeden z głównych kierunków rozwoju Grupy Energa. W tym obszarze realizujemy największy w historii spółki program inwestycyjny, na który pozyskaliśmy środki m.in. z międzynarodowych instytucji finansowych – mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.
- Zgodnie z podpisaną przez nas właśnie deklaracją w sprawie zrównoważonego rozwoju w branży energetycznej w Polsce, odpowiedzialnie inwestujemy również na innych frontach – właśnie oddaliśmy małą elektrownię wodną, za kilka dni rozpoczynamy budowę kotła na biomasę w elektrociepłowni w Elblągu, inwestujemy też w energetykę gazową i węglową.
Budowa Głównego Punktu Zasilania (GPZ) jest elementem przygotowań do ME w piłce nożnej, jakie odbędą się w 2012 roku w Polsce. Trwała niespełna dziewięć miesięcy, a odbiór techniczny nastąpił na początku czerwca. Koszt całej inwestycji, realizowanej przez Energę-Operator, wyniósł ponad 17,5 mln złotych. Głównym wykonawcą była gdańska firma SAG Elbud Gdańsk Holding SA.
- Oddany do użytku nowy GPZ będzie odpowiedzialny za zasilanie gdańskiego stadionu, na którym w przyszłym roku odbywać się będą mecze Mistrzostw Europy, ale nie tylko - to także inwestycja w bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji trójmiejskiej, która pozwoli na przyłączenie do sieci nowych odbiorców – mówi Leszek Nowak, prezes zarządu Energa-Operator SA – Nowa stacja transformatorowa jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Posiada kompaktową konstrukcję, która zajmuje 4 razy mniejszy teren niż tradycyjna i jest praktycznie bezobsługowa.
Przedsięwzięcie obejmowało budowę stacji elektroenergetycznej 110/15kV „Nowy Port” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. drogą dojazdową, przyłączeniami do sieci wodno-kanalizacyjnej, telekomunikacyjnej i teletechnicznej czy odwodnieniem terenu. Wybudowano przy tym ok. 23,1 km linii kablowych SN-15 kV (średniego napięcia), zużywając przy tym ok. 69,3 km kabla SN – to więcej niż odległość z Gdańska do Elbląga.
Ponieważ GPZ zbudowany jest na bardzo podmokłym terenie, osadzono go na 123 betonowych palach, wbitych na głębokość 8-9 metrów. Stacja posiada transformator WN/SN o mocy 25 MVA. Docelowo w stacji pracować będą 2 takie transformatory. GPZ wyposażono w rozdzielnicę typu HIS (Highly Integrated Switchgear), która – dzięki zastosowaniu technologii SF6 - zajmuje najmniejszy teren wśród spotykanych rozwiązań technicznych i jest całkowicie bezpieczna dla otoczenia i obsługi.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy