– Determinacja rządu dotycząca planów przekopu Mierzei Wiślanej jest ogromna – powiedział Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Zdradził on, że Komisja Europejska wydała już początkowe pozwolenia co do niektórych rozwiązań inwestycji.
Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej stwierdził w czwartek podczas konferencji dot. przekopu przez Mierzeję Wiślaną, że inwestycja będzie z pewnością kontynuowana, a rząd jest zdeterminowany, aby ją zrealizować. – Determinacja rządu dotycząca planów przekopu Mierzei Wiślanej jest ogromna – przyznał Gróbarczyk.
Jak dodał, Komisja Europejska przychylnym okiem patrzy na projekt przekopu Mierzei. – Udało nam się uzyskać pewne zapewnienia Komisji Europejskiej, w zasadzie daleko idącą zgodę co do pewnych rozwiązań – podkreślił Marek Gróbarczyk.
Minister odniósł się także do kwestii bezpieczeństwa państwa. Stwierdził, że jest to aspekt, który do tej pory pomijany był w dyskusji o inwestycji. – Jeśli mówimy o zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i o zagrożeniach, które dotykają nasz kraj, priorytet bezpieczeństwa staje się rzeczą nadrzędną – mówił minister gospodarki morskiej.
mat. Urząd Morski w Gdyni
Z informacji przekazanych przez szefa resortu wynika, że zaplanowane są już wstępne konsultacje w sprawie Mierzei Wiślanej oraz „negocjacje z różnymi środowiskami”, a ministerstwo przygotowuje finalną wersję projektu przekopu w miejscowości Nowy Świat. Władze szacują, że wartość inwestycji to 800 mln zł, a sama budowa będzie finansowana z wyłącznie ze środków budżetu państwa.
Kanał przez Mierzeję Wiślaną miałby 1,3 km długości, a głębokość toru podejściowego wyniosłaby 5,5 m. Podczas konferencji zaprezentowano również wizualizację dwóch mostów zwodzonych. W momencie, gdy któryś z mostów musiałby zostać otwarty, ruch na powierzchni zostanie skierowany na inny most.