Partnerzy serwisu:
#Koronawirus w Polsce. Transport i infrastruktura - zobacz serwis specjalny!

 

Infrastruktura | Lądowiska - Polska, Warszawa

SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski

| informacja prasowa SAFEGE Oddział w Polsce źródło: informacja prasowa SAFEGE S.A.S Oddział w Polsce 02.08.2021

 

SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski
Prace nad Nowoczesnym Centrum Komunikacyjnym w Kielcach fot. Safege Oddział w Polsce
SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski
SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski
SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski
SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski
SAFEGE nadzoruje budowę nowoczesnej Polski

Zobacz więcej na temat:

Safege

Więcej z regionu:

Polska
Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nasz kraj zyskuje najnowocześniejsze rozwiązania inżynieryjne, które odciążają środowisko naturalne i przyczyniają się do wzrostu komfortu życia oraz poprawy bezpieczeństwa Polaków i rozwoju biznesu. Zaprezentowane w tekście inwestycje to najnowocześniejsze osiągnięcia technologiczne oraz unikatowe rozwiązania inżynieryjne i projektowe. Oto Polska, dla której innowacje stanowią filar odpowiedzialnych inwestycji, wspierających najważniejsze sektory gospodarki: bezpieczną komunikację, ochronę zdrowia, zarządzanie zasobami wodnymi, zrównoważony przemysł, lotnictwo, energia i nowoczesne zarządzanie miastami, a nawet kosmiczne misje eksploracyjne.
Zestawienie przygotowała firma konsultingowa SAFEGE S.A.S Oddział w Polsce, która wspomaga wszystkie poniższe inwestycje.

1. Zasilanie statków z lądu energią elektryczną
Przystosowanie infrastruktury Terminala Promowego w Świnoujściu.

Nie tylko branża motoryzacyjna przechodzi zaawansowaną transformację w stronę energii elektrycznej. Auta hybrydowe oraz w pełni zasilane prądem za kilka lat będą standardem na naszych drogach. A co z innymi sektorami komunikacji i handlu, np. żeglugą? Energia odnawialna będzie zasilała statki z lądu dzięki innowacyjnej infrastrukturze Terminala Promowego w Świnoujściu – największego w Polsce i jednego z największych na Bałtyku. Korzyści wynikające z tej innowacji to:

· korzystny wpływ na środowisko naturalne dzięki znaczącemu ograniczeniu emisji spalin, hałasu i wibracji rozchodzących się w morskim ekosystemie,

· ograniczenie kosztów dzięki różnicom w cenach energii elektrycznej i tradycyjnego paliwa,

· ochrona zasobów naturalnych.

Dzięki mobilnym żurawikom możliwe będzie zasilenie statków niezależnie od stałego punktu podłączenia. To rozwiązanie jest istotnym elementem modernizacji infrastruktury w Portach, w skład której wchodzi również sieć ciepłownicza, kanalizacyjna i dostarczająca wodę pitną do portu. Zaawansowana optymalizacja w wielu obszarach ma za zadanie zmniejszyć koszty i uczynić go bardziej przyjaznym środowisku.

2.  Nowoczesne Centrum Komunikacyjne w Kielcach
Jeden z najnowocześniejszych HUB’ów komunikacyjnych w Europie środkowo-wschodniej.

Katowice mają kultowy „Spodek”, a Kielce mogą poszczycić się „UFO” – to nieformalna nazwa nowoczesnego Centrum Komunikacyjnego stolicy woj. świętokrzyskiego. Ten funkcjonalny węzeł transportowy integruje sieć komunikacji Regionu, jak i samych Kielc. Przyjęto na nim szereg rozwiązań oraz zainstalowano urządzenia ułatwiające dostępność osobom z niepełnosprawnością, a wszystko po to, mogły poruszać się bez barier. Unikatową w skali kraju „technowinką” są elektrochromatyczne szyby stanowiące element elewacji. Moduły o powierzchni około 9 m2 (szt.) sprowadzono z USA. Specjalne szwajcarskie oprogramowanie steruje stopniem przezroczystości – w zależności od pory roku, nasłonecznienia i strony świata. To wszystko sprawia, że system działa „jak w zegarku”. W konstrukcji umieszczono 640 tafli, których celem jest oszczędność energii – zarówno w kwestii chłodzenia, ogrzewania jak i wentylacji.

Obiekt cechuje się również nowoczesnym systemem komunikacyjnym dopasowanym do potrzeb podróżujących. Jego unikatową wartość podkreśla mediateka oraz powierzchnia przeznaczona na miejskie wystawy. To bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych i nowoczesnych obiektów w Polsce i w Europie. Dotacje z UE pokryły 85% finansowania modernizacji.

3.  Kolektor Wiślany dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m. st. Warszawy

Kolektor zostanie wykonany metodą mikrotunelingu – będzie najdłuższym kanałem o takiej średnicy (do 3,2 m) wykonanym tą metodą w Polsce.

W Warszawie powstaje długi na 9,5 km Kolektor Wiślany. To element projektu rozbudowy pojemności retencyjnej stołecznej kanalizacji ogólnospławnej sprzyjający ochronie wód. Zadaniem kolektora jest transport i retencjonowanie ścieków i wód opadowych przejmowanych z istniejących kolektorów burzowych lewobrzeżnej Warszawy. Dzięki tej oraz innym inwestycjom, realizowanym w ramach budowy Centralnego Systemu Zarządzania Siecią Kanalizacji zmniejszy się ryzyko zrzutu ścieków burzowych do Wisły, a także lokalnych podtopień w Warszawie. Dzięki uzyskanej pojemności budowanego kolektora, odpowiadającej ponad 13 basenom olimpijskim (ok. 50 tys. m3), zapewniony zostanie bardziej równomierny transport ścieków do oczyszczalni, co w efekcie zasadniczo zwiększy również bezpieczeństwo i efektywność jej pracy.

Wszystkie prace realizowane są z myślą o ochronie środowiska, w szczególności o ograniczeniu wprowadzania do wód związków biogennych (azotu i fosforu), które mają duży wpływ na ich eutrofizację. Jak podaje MPWiK m. st. Warszawy S.A. „na trasie kolektora znajdzie się około 70 studni rewizyjnych i 10 komór technologicznych. Kolektor będzie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m.”

To przedsięwzięcie na skalę europejską zapewni komfort prawie dwóm milionom mieszkańców Warszawy i okolic. Główne korzyści wynikające z inwestycji to:

· ograniczenie ryzyka powstawania rozlewisk i podtopień w trakcie intensywnych opadów deszczu,

· zwiększenie bezpieczeństwa pracy oczyszczalni ścieków poprzez zapewnienie ich równomiernej dystrybucji,

· uszczelnienie układu odbioru ścieków i zwiększenie pojemności retencyjnej sieci kanalizacyjnej w odpowiedzi na negatywne skutki zmian klimatycznych, np. obfite ulewy i burze.

4. Najnowocześniejsza w środkowo-wschodniej Europie baza techniczna samolotów szerokokadłubowych LOT AMS

Na terenie Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka w pierwszej fazie powstanie hangar, w którym powstanie ok. 400 miejsc pracy.

Obiekt przeznaczony będzie do obsługi technicznej samolotów wąskokadłubowych i wszystkich dwusilnikowych samolotów szerokokadłubowych, w tym największej tego typu maszyny, czyli Boeinga 777X w wersji 10. W zależności od konfiguracji, pojemność samolotów, które będą obsługiwane w hangarach LOTAMS liczy od 200 do nawet 550 pasażerów. Gabaryty tych statków powietrznych sprawiają, że wymagają one specjalnych przestrzeni do serwisowania.

Taka przestrzeń powstanie w Porcie Lotniczym Rzeszów - Jasionka (start prac datowany jest na pierwszy kwartał 2022 r.) i będzie to najnowocześniejsza w naszej części Europy baza techniczna zdolna do kompleksowej obsługi samolotów o kodach C, D, E. Ponieważ bezpieczeństwo w ruchu powietrznym jest priorytetem dla lidera obsługi technicznej LOTAMS, pierwsze samoloty trafią do ultranowoczesnego serwisu już w połowie 2023 r. Tymczasem trwają prace przygotowawcze, w skład których wchodzi m.in. szkolenie przyszłych kadr oraz współpraca ze szkołami technicznymi, między innymi z Podkarpacia. Unikatowy na skalę europejską serwis jest kolejnym elementem, który będzie mieć bezpośredni wpływ na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pasażerów.

5. Detektory podczerwieni z Polski pomagają odkrywać wszechświat
Nowoczesny zakład produkcyjno-laboratoryjny dla światowego lidera niechłodzonych fotonowych detektorów podczerwieni VIGO System.

Nasza planeta została niemal w pełni odkryta, ale ludzkie ambicje w kwestii eksploracji nie znają granic. Dzięki nowoczesnemu środowisku pracy firma polska kontynuuje podbój świata nauki i toruje ścieżkę do poznania „nowych światów”. Unikatowe detektory opracowane przez VIGO System znalazły zastosowanie w łaziku marsjańskim Curiosity, który w ramach misji NASA wylądował na Marsie w 2012 roku. Dzięki technologii polskiego producenta doszło do epokowego odkrycia śladów metanu na Czerwonej Planecie. Na kolejny międzynarodowy sukces Polaków nie trzeba było długo czekać; cztery lata później detektory podczerwieni zainstalowano w lądowniku Schiaparelli, który został wysłany na Marsa przez ESA w ramach misji „Exomars”.

Działania związane z sektorem kosmicznym są dowodem najlepszej jakości i parametrów produkowanych przez ożarowską spółkę detektorów. Głównymi odbiorcami tej kosmicznej technologii są firmy z szeroko rozumianego przemysłu. Detektory znajdują zastosowania w aplikacjach medycznych, analizie i wykrywaniu śladowych ilości związków chemicznych, a także w bezpieczeństwie transportu. Stale rosnące zapotrzebowanie rynku pokazuje istotę ciągłego rozwoju spółki.

Dzięki budowie nowego zakładu produkcyjno-laboratoryjnego detektorów podczerwieni o wysokich parametrach jakościowych zwiększyła się efektywność i skala produkcji - do docelowej wydajności blisko 100 000 sztuk detektorów rocznie. Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Nowa generacja hermetyzowanych miniaturowych modułów detekcyjnych z szerokopasmową elektroniką”. W tej nowej przestrzeni w Ożarowie Mazowieckim inżynierowie i naukowcy opracowują kolejne, innowacyjne i nowatorskie rozwiązania (np. rozwój technologii kwantowych laserów kaskadowych), dzięki którym m.in. eksploracja kosmosu przynosi coraz więcej odpowiedzi na zadawane od wieków pytania.

6. Nowoczesne Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze

Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze wzbogacił się o długo wyczekiwane Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – to duża pomoc dla całego woj. lubuskiego.

Mieszkańcy woj. lubuskiego zyskali nowy szpital dedykowany matkom i dzieciom. Znajdzie się w nim m.in. nowoczesny dziecięcy OIOM oraz inne oddziały, których dotychczas nie było w województwie. To znacząco zwiększy szanse przeżycia najmłodszych pacjentów w ekstremalnych przypadkach, gdy liczy się każda sekunda. W nowym szpitalu o powierzchni 14,5 tys. m2 stanie ponad 170 łóżek szpitalnych na oddziałach: pediatrii ogólnej, chirurgii i urologii dziecięcej, onkologii dziecięcej, neonatologicznym, położnictwa z traktem porodowym i salą cięć cesarskich. Dzięki tej inwestycji, wartej ponad 132 mln zł, Lubuskie już niedługo zyska wysokospecjalistyczne centrum dostosowane do potrzeb kobiet, noworodków i dzieci do lat 18, wymagających szczególnej opieki. Szpital sfinansowano ze środków unijnych - Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020, budżetu województwa oraz środków rządowych i własnych szpitala. Od grudnia 2020 r. nowa placówka pełni funkcję Szpitala Tymczasowego, gdyż w czasie jej budowy wybuchła pandemia COVID-19. Gotowe przestrzenie zostały więc przekształcone i dostosowane tak, by móc nieść pomoc pacjentom z COVID-19. Obecnie trwa wyposażanie szpitala pod potrzeby dzieci i ich mam. Jest szansa, że Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przyjmie pierwszych pacjentów już na początku przyszłego roku.


Firma SAFEGE S.A.S. Oddział w Polsce (SUEZ Consulting Polska) istnieje w Polsce od 30 lat i należy do francuskiej Grupy SUEZ. Zapewnia kompleksowe prowadzenie każdej inwestycji działając aktywnie poprzez konsulting strategiczny i inżynieryjny w sektorze ochrony środowiska, transportu oraz gospodarki komunalnej, budownictwa i przemysłu. SAFEGE Polska wspiera także samorządy lokalne i przedsiębiorstwa przemysłowe w procesie transformacji ekologicznej i energetycznej, jak również w procesie adaptacji do zmian klimatycznych.

SAFEGE Polska to własne biuro projektowe oraz 32 biura w Polsce i ponad 200 stałych pracowników oraz kilkuset współpracowników - specjalistów w każdej dziedzinie inżynierii. Firma współpracuje z instytucjami publicznymi, klientami komercyjnymi, przemysłowymi, przedsiębiorcami i władzami lokalnymi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5