W Niemczech próbom zostanie poddana nowa technologia, zaproponowana przez firmę Cisco. Inteligentna droga przechodzi testy w Hamburgu. Jest to element projektu Smart City, prowadzonego w tym mieście. Firma ma na celu poprawić jakość życia mieszkańców.
Cisco jest właścicielem portu w Hamburgu co pozwala na testowanie nowych technologii na jego terenie. Tym razem elektroniką naszpikowane zostały drogi leżące w obrębie portu. Na czym polega inteligencja tej drogi? Głównie na zamontowanych w każdym możliwym miejscu czujnikach, pozwalających na bezustanne monitorowanie panującej na drodze i wokół niej sytuacji.
Dodatkowo aparatura monitorująca, na którą składają się czujniki oraz kamery, jest połączona z odpowiednim systemem, przekazującym natychmiastowo informacje o krokach do centrali. System pozwala także na odpowiednie sterowanie sygnalizacją świetlną w taki sposób aby zatorów na drodze było jak najmniej. Wiadomość o jakimkolwiek wypadku mającym miejsce na takiej drodze także natychmiastowo jest przekazywana do odpowiednich organów. Ilość wypadków drogowych dzięki tej inwestycji ma zostać zmniejszona o 30%.
Kolejnym plusem jest oszczędność energii. Zamontowane kamery i czujniki ruchu śledzą jadący samochód i wyłączają światło w miejscach, w których obecnie nikt się nie znajduje. Most zwodzony, który znajduje się na terenie portu sam wie kiedy się podnieść. Wcześniej podnosił się co dwie godziny; teraz dostosowuje się do sytuacji na drodze oraz do potrzeb przepływających statków.
Czujniki nie tylko kontrolują sytuację na drodze, ale także sprawdzają czy infrastruktura nie uległa uszkodzeniu. Odpowiednie urządzenia sprawdzają na bieżąco stan mostu i dróg, co pozwala na szybkie naprawy.
Inteligentna droga jest elementem programu Smart City prowadzonego w Hamburgu przez Cisco od kwietnia tego roku. Hamburg, jako trzecie co do wielkości miasto portowe w Europie, dzięki tej inwestycji ma szanse na szybki rozwój i redukcję o 70% w ciągu siedmiu lat kosztów operacyjnych.
Projekt przeprowadzany przez Cisco w Hamburgu obejmuje takie aspekty jak oświetlenie miejskie, drogi, port, ochrona środowiska, parkingi i podstawowe usługi rządowe. Firma wszędzie wprowadza nowe technologie, które mają zwiększyć wygodę, bezpieczeństwo i zadbać o portfele mieszkańców.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.