Na przełomie lutego i marca UKE przeprowadził postępowanie konsolidacyjne odnośnie projektu decyzji w sprawie zatwierdzenia zmiany „Oferty ramowej określającej ramowe warunki dostępu telekomunikacyjnego w zakresie rozpoczynania i zakańczania połączeń, hurtowego dostępu do sieci TP, dostępu do łączy abonenckich w sposób zapewniający dostęp pełny lub współdzielony oraz dostępu do łączy abonenckich poprzez węzły sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych” (tzw. oferta SOR), zatwierdzonej decyzją Prezesa UKE z dnia 29 września 2010 roku, następnie zmienioną decyzją Prezesa UKE z dnia 5 kwietnia 2011 roku, oraz decyzją Prezesa UKE z dnia 4 października 2011 roku, w zakresie usług o podwyższonej opłacie.
Zgłoszony Komisji Europejskiej projekt decyzji jest wynikiem zmian w polskim prawie telekomunikacyjnym, które przewidują zwiększoną ochronę konsumentów w odniesieniu do opłat za połączenia z numerami usług o podwyższonej opłacie. Jak przekonuje UKE zmieniona ustawa daje konsumentom możliwość określenia progu opłat za usługi o podwyższonej opłacie, blokowania wybranych rodzajów usług o podwyższonej opłacie oraz określenia maksymalnej ceny za minutę lub za połączenie. Wszyscy operatorzy telekomunikacyjni muszą udostępnić te możliwości nieodpłatnie.
W związku z tymi zmianami legislacyjnymi TP opracowała „platformę sieci inteligentnej”, która służy do realizacji wniosków klientów detalicznych TP dotyczących blokady połączeń z numerami usług o podwyższonej opłacie.
Przedstawiony projekt decyzji Prezesa UKE zakłada zmianę oferty SOR polegającą na udostępnieniu platformy sieci inteligentnej również operatorom świadczącym usługi z wykorzystaniem WLR. Dzięki temu będą oni w stanie realizować wnioski swoich abonentów dotyczące blokady połączeń z numerami usług o podwyższonej opłacie.