Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Krajowe - Polska

Jakie drogi powstały w 2014 roku?

| Edyta Wsół źródło: RynekInfrastruktury.pl 31.12.2014

PARTNERZY DZIAŁU


 

Jakie drogi powstały w 2014 roku?
fot. Marek Prusak / GDDKiA

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Około 328 km nowych dróg krajowych, ekspresowych i autostrad oddano do użytku w 2014 roku. Łódź zyskała ekspresowe połączenie z Wrocławiem i autostradowe z Gdańskiem, powstały też kolejne odcinki autostrady A4 na południu Polski oraz fragmenty drogi S17 przybliżające Lublin do Warszawy. Dzięki tegorocznym otwarciom dróg Polska ma już ponad 3 tys. km dróg szybkiego ruchu, w tym 1553 autostrad i 1427 km dróg ekspresowych. Jakie odcinki oddawano w kolejnych miesiącach 2014 roku?
KWIECIEŃ

Od końca kwietnia 2014 roku kierowcy mogą korzystać z 19-kilometrowego odcinka autostrady A1 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Połączył od Włocławek i Kowal. Wcześniej, w grudniu 2013 roku, nastąpiło otwarcie odcinka z Torunia do Kowala. W sumie, nowe odcinki autostrady A1 skróciły czas podróży z Łodzi do Gdańska o 30 minut.

W tym samym miesiącu zwiększyła się liczba kilometrów dróg ekspresowych w województwie łódzkim. 11 kwietnia do ruchu przekazano ponad 4,5 km drogi S14 od węzła Dobroń w kierunku Łodzi oraz drogę ekspresową S8 pomiędzy węzłami Róża i Rzgów (jego długość to 16 km).

MAJ

Pod koniec maja 2014 roku katowicki oddział GDDKiA oddał do użytku autostradę A1 z Mszany do Świerklan o długości 7,2 km. Domknięcie odcinka prowadzącego ze Świerklan do Gorzyczek sprawiło, że podróż z Pyrzowic do południowej granicy państwa skróciła się nawet o pół godziny. Budowa autostrady ze Świerklan do Gorzyczek została powierzona firmie Alpine Bau w 2007 roku i następnie w 2010 roku. Za pierwszym razem umowę zerwano po około dwóch latach prowadzenia prac, jednak wykonawca wygrał przetarg na ich kontynuację. Ostatecznie umowę z nim zerwano po raz drugi w 2013 roku, a prace dokończyła polska firma Intercor.

25 miesięcy trwały natomiast prace na budowie drogi ekspresowej S3 między Gorzowem Wielkopolskim a Międzyrzeczem. Koszt prac na odcinku o długości ponad 37 km wyniósł w sumie 761 mln zł. Budowę podzielono na dwa odcinki. Pierwszy, od Skwierzyny do Międzyrzecza wybudował Strabag, natomiast drugi, od Gorzowa do Skwierzyny – konsorcjum Mota-Engil.

CZERWIEC

W czerwcu 2014 roku zakończyły się prace na węźle Szczecin Dąbie (dawniej Tczewska) na autostradzie A6. Prace zakładały poza budową węzła przebudowę 2,7 km autostrady. Usunięcie kolizyjnego skrzyżowania ulicy Goleniowskiej z drogą ekspresową S3 sprawiło, że przejazd trasą jest bardziej płynny i bezpieczny.

18 czerwca 2014 roku kierowcy po raz pierwszy skorzystali z węzła Korczowa na podkarpackim odcinku autostrady A4. Inwestycja zrealizowana przez firmę J&P Avax to dwupoziomowy węzeł typu trąbka z włączeniem do DK-4 poprzez rondo. Węzeł powstał w ramach budowy autostrady A4 Przemyśl – Korczowa, której ciąg główny oddano do użytku pod koniec 2013 roku.

LIPIEC

W drugiej połowie miesiąca zakończyły się prace na budowie 8,2 km drogi krajowej nr 16 na odcinku Biskupiec – Borki Wielkie. Budowie nie podołało konsorcjum Alpine Bau i Hydrogeo, co zmusiło olsztyński oddział GDDKiA do ogłoszenia przetargu na kontynuację prac. Wygrała go Skanska, która pomyślnie zakończyła roboty na budowie.

SIERPIEŃ

W sierpniu w województwie łódzkim przybyło ponad 8 km drogi ekspresowej S8, która połączyła węzły Róża i Łask. Nowa droga skróciła czas przejazdu między Łaskiem a Łodzią do kilkunastu minut. Wykonawcą robót było konsorcjum Dragados i Pol-Aqua.

WRZESIEŃ

Niemal 10 km drogi ekspresowej S17 przybyło we wrześniu na Lubelszczyźnie. Pod koniec tego miesiąca otwarto drogę łączącą węzły Jastków i Lublin Sławinek wraz z ekspresowym łącznikiem prowadzącym do granic Lublina, gdzie prowadzi wybudowane przedłużenie alei Solidarności. Ten odcinek drogi S17 zrealizowało konsorcjum Budimex i Ferrovial Agroman.

W połowie miesiąca poznański oddział GDDKiA udostępnił kierowcom ponad 29 km drogi ekspresowej S5 z Kaczkowa do Korzeńska. W 2013 roku z kontraktu wyrzucono firmę Alpine Bau, a zastąpił ją Budimex. Prace na budowie zakończono ostatecznie w listopadzie, jednak dwa miesiące wcześniej możliwe było dopuszczenie trasy do ruchu.

PAŹDZIERNIK

W październiku o 35 km wydłużyła się autostrada A4 na południu Polski. Prace na odcinku między Tarnowem a Dębicą dokończyło konsorcjum Budimex i Heilit+Woerner, które zastąpiło na placu budowy wcześniejsze konsorcjum firm Hydrobudowy, PBG, Aprivii i SIAC Construction, z którym umowę zerwano w lipcu 2012 roku.

Wraz z końcem miesiąca kierowcy mogli też skorzystać z północnej obwodnicy Lublina powstałej w ciągu drogi S17. Niespełna 13-kilometrowy odcinek od węzła Lublin Rudnik do węzła Lublin Felin udostępniono kierowcom w połowie miesiąca. Wraz z otwarciem kolejnego, od węzła Lublin Rudnik do węzła Lublin Sławinek, zakończono budowę trasy S17 z Kurowa do Piask. Obecnie można ją pokonać w ciągu 35 minut.

29 października 2014 roku do użytku oddano około 40 km drogi S8 w województwie łódzkim. Były to odcinki Walichnowy – Złoczew oraz Złoczew – Sieradz. Ich łączna długość to 38,6 km. W tym samym czasie otwarto również łącznik drogi krajowej nr 12 do węzła Sieradz Południe, który stanowi zachodnią obwodnicę Poznania.

Natomiast od 31 października otwarty jest II etap obwodnicy Leżajska o długości około 3,6 km. Inwestycję o wartości około 67 mln zł zrealizowało konsorcjum Pol-Aqua i Dragados. Obejście powstało w ciągu drogi krajowej nr 77.

LISTOPAD

Na początku listopada kierowcom udostępniono obwodnicę Augustowa o długości 34,23 km. Droga wraz z łącznikiem od węzła Suwałki Południe do istniejącej drogi krajowej nr 8 ma 36,6 km długości. 12,75 km obwodnicy wybudowano w standardzie drogi ekspresowej jako część trasy S61. Pozostałe odcinki mają status drogi krajowej. Inwestycję zrealizował Budimex, a wartość kontraktu wyniosła 659 mln zł.

W tym samym okresie oddano do ruchu 6,15 km drogi ekspresowej S69 biegnącej od węzła Mikuszowice do węzła Buczkowice. Jest to jeden z dwóch odcinków powstającej trasy ekspresowej mającej połączyć Bielsko-Białą i Żywiec. Inwestycję realizuje obecnie Mota-Engil, która zastąpiła konsorcjum Polimeksu-Mostostalu (odstąpiło ono od realizacji prac na początku 2014 roku).

Od końca listopada 2014 roku możemy korzystać z 33,6-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S8 z Sieradza do miejscowości Łask. Prace wykonało konsorcjum firm Dragados – Pol-Aqua a niemal 1,4 mld zł.

GRUDZIEŃ

Przed Bożym Narodzeniem udostępniono ostatni odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania w ciągu drogi S11. Jego długość to 5,3 km, a wybudowała go Skanska. Tym samym domknięto całą, 27-kilometrową obwodnicę miasta po jego zachodniej stronie. Koszt budowy brakującego odcinka wyniósł ponad 108 mln zł, natomiast całej ZOP – ponad 1 mld zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5