– Jesteśmy zadowoleni wstępnym zainteresowaniem japońskich firm projektem budowy elektrowni jądrowej w Polsce – powiedział Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w MSP podczas spotkania z Yosuke Takagi, wiceministrem gospodarki, handlu i przemysłu Japonii.
– Liczymy na udział japońskich dostawców technologii w postępowaniu zintegrowanym, które ma na celu doprowadzić do podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej w Polsce – powiedział Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa. Wyjaśnił, że postępowanie zostało tak skonstruowane, aby w jego ramach został wybrany podmiot, który zaoferuje technologie, finansowanie i obsługę na etapie pierwszych lat realizacji elektrowni jądrowej.
– Jeśli chodzi o realizację projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce, takie firmy japońskie jak Hitachi, Toshiba, czy Mitsubishi są tym tematem bardzo zainteresowane – mówił Yosuke Takagi. Przedstawiciel japońskiego ministerstwa gospodarki zapewnił, że jego rząd jest gotowy wesprzeć realizację tego projektu, zarówno jeśli chodzi o szkolenia specjalistów, działania systemowe, czy też wsparcie finansowe. Zaznaczył również, że japońscy energetycy dysponują doświadczeniem, nabytym przy pracy nad elektrownią jądrową Fukushima.
W ocenie polskiego wiceministra, polsko-japońska współpraca w sektorze energetycznym, rozwija się w sposób modelowy. – W obszarze energetyki jesteśmy wielkim placem budowy – od południa po północ na terenie naszego kraju różne grupy energetyczne realizują bardzo wiele inwestycji na skalę niespotykaną w historii Polski. Większość tych inwestycji jest prowadzona we współpracy z japońskimi dostawcami – powiedział Zdzisław Gawlik. Podkreślił, że budowa Elektrowni Kozienice, nie mogłaby być realizowana na tak ogromną skalę bez współpracy z Japończykami.
Chociaż zarówno inwestor, partnerzy jak i władze kraju niechętnie wypowiadają się o finansowaniu i kosztach pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (czytaj:
Za wcześnie na rozmowę o finansowaniu polskiej elektrowni jądrowej?), można już wstępnie ustalić datę uruchomienia siłowni jądrowej. O
perspektywach na realizację inwestycji dyskutowano 15 kwietnia podczas debaty „Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jako wyzwanie i szansa dla krajowych przedsiębiorstw”. Wydarzenie było organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.
Program inwestycji w energetykę prowadzony przez spółki w nadzorze ministra Skarbu Państwa opiewa na ponad 100 mld zł do 2020 roku. Za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej odpowiada spółka celowa PGE EJ1. Utworzyła ją PGE, ale po 10% udziałów mają Tauron, Enea i KGHM.