– Jeśli TK Telekom zostanie kupiony przez dużego gracza, który dobrze wynegocjuje umowę współpracy z grupą PKP w kwestii dostępu do infrastruktury, na rynku usług telekomunikacyjnych może się zmienić bardzo wiele – mówi w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Jerzy Karney, partner w Zespole Doradców Gospodarczych TOR.
Druga próba prywatyzacji TK Telekom przewidziana jest do finalizacji na połowę tego roku. Proces spotyka się jednak ze sprzeciwem związkowców zawodowych. Według Jerzego Karneya, partnera w ZDG TOR, kwestie związków będą miały w tym przypadku mniejsze znaczenie.
– Największe znaczenie dla inwestora jest kwestia wyceny i to co w tej firmie de facto dzisiaj się znajduje. Po restrukturyzacji okazało się, że zostały w niej aktywa związane z telekomunikacją sensu stricto, a zarazem wyprowadzono z niej kompetencje związane z budową i utrzymaniem sieci telekomunikacyjnych. Umiejętność przeprowadzenia tej transakcji wraz z utrzymaniem dobrych relacji z PKP oraz PKP PLK będzie kwestią kluczową – mówi Jerzy Karney w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”.
Karney podkreśla, że to, czy uda się prywatyzację doprowadzić do końca, w dużym stopniu zależeć będzie od prowadzonych negocjacji. Nieoficjalnie wiadomo, że o kupno TK Telekom starają się tylko dwaj kontrahenci: Netia i Hawe.
Dlaczego zainteresowanie procesem sprzedaży firmy jest tak niskie? Jak tłumaczy partner ZDG TOR, transakcja została niepotrzebnie przedstawiona jako nadająca się jedynie dla branżowego inwestora. – Należało przedstawić ją zupełnie inaczej i skonstruować ten proces tak, aby zachęcić do udziału fundusze infrastrukturalne. Wtedy waluacja firmy i możliwości sprzedażowe były bardziej realne i korzystne dla sprzedającego – mówi ekspert.
Prywatyzacja TK Telekom może jednak wiele zmienić na rynku telekomunikacyjnym. Zdaniem eksperta ZDG TOR ważne jest, aby wynegocjowane zostały odpowiednie warunki dostępu do obecnie funkcjonującej infrastruktury TK Telekom. – Jeśli TK Telekom zostanie kupiony przez dużego operatora, który dobrze wynegocjuje umowę współpracy z grupą PKP w kontekście prawa dostępu do infrastruktury – na rynku telekomunikacyjnym może się zmienić bardzo dużo. Dzisiaj wszyscy marzą o tym, aby być jak najbliżej użytkownika końcowego. Posiadając TK Telekom – jest się dużo bliżej – mówi portalowi „RynekInfrastruktury.pl”.