Polskie LNG i Tractebel Engineering podpisały wczoraj, 8 kwietnia, umowę na opracowanie wielowariantowego Studium Wykonalności w zakresie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu o trzeci zbiornik i inwestycje towarzyszące.
Wielowariantowe Studium Wykonalności, na którego opracowanie umowę podpisały wczoraj Polskie LNG i Tractebel Engineering, stanowić będzie pogłębioną analizę w zakresie m.in. technicznym, finansowym, środowiskowym i formalno-prawnym. Dokument wskaże najbardziej optymalny wariant ewentualnej rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu.
– Polskie LNG, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, analizuje możliwości rozbudowy infrastruktury. Ma to na celu dostosowanie jej do świadczenia nowych usług, wykraczających poza obecny zakres regazyfikacji i przeładunku na cysterny samochodowe. Wpłynęłoby to na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, a także przyczyniło się do optymalnego wykorzystania możliwości projektu i zwiększenia jego konkurencyjności – mówi Tomasz Pepliński, prezes zarządu Polskiego LNG.
Rozbudowa wiązałaby się ze zwiększeniem mocy regazyfikacji i zaoferowaniem wysoko wyspecjalizowanych usług przeładunku LNG na mniejsze jednostki pływające. Polski terminal LNG stałby się dzięki temu ważnym punktem przeładunkowym surowca dla mniejszych instalacji operujących w regionie, a także bunkrowania jednostek paliwem LNG.
Gazoport w Świnoujściu, zgodnie z zapowiedziami premier Ewy Kopacz, zostanie oddany do eksploatacji w letnich miesiącach bieżącego roku. Termin oddania był już wcześniej wielokrotnie zmieniany. Nieoficjalnie mówi się, że przesunięcia w oddaniu gazoportu spowodowane są celowymi działaniami generalnego wykonawcy, włoskiej firmy Saipem. Spółka ma opóźniać budowę gazoportu, aby wynegocjować dla siebie lepsze warunki finansowe.
Terminal LNG w Świnoujściu to przedsięwzięcie o wartości ponad 3 mld zł, które umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie około jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.