Komisja Europejska opublikowała drugą europejską listę projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania. Wśród projektów, mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej, ponownie znalazły się strategiczne inwestycje Gaz-Systemu.
Publikacja listy projektów wspólnego zainteresowania (tzw. PCI – Project of Common Interest) to jeden z kluczowych etapów implementacji rozporządzenia w sprawie wytycznych, dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych. Celem listy jest wsparcie projektów infrastrukturalnych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia integracji rynkowej i bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego w krajach unijnych.
Projekty inwestycyjne Gaz-Systemu zostały poddane analizie i ocenie, a następnie uzyskały status priorytetowy w dwóch gazowych inicjatywach regionalnych. W przypadku gazowych połączeń międzysystemowych Północ-Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej zostały wyróżnione projekty:
• połączenie międzysystemowe Polska – Czechy;
• zachodnia nitka korytarza Północ-Południe w Polsce;
• połączenie międzysystemowe Polska – Słowacja;
• wschodnia nitka korytarza Północ – Południe w Polsce.
Kolejna inicjatywa, plan działań w zakresie połączeń międzysystemowych na rynku energii państw bałtyckich dla gazu, zawiera projekty:
• połączenie międzysystemowe Polska – Litwa;
• gazociąg Baltc Pipe;
• rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu.
Lista PCI jest aktualizowana co dwa lata. Jej pierwsza wersja została opublikowana w październiku 2013 roku. Strategiczne projekty polskiego operatora sieci przesyłowej Gaz-Systemu znalazły się na obu listach.
Zakwalifikowanie przez Komisję Europejską na listę projektów o znaczeniu wspólnotowym, oznacza umożliwienie objęcia tych projektów inwestycyjnych najlepszymi praktykami w ramach procesu wydawania pozwoleń. Przy spełnieniu dodatkowych wymagań możliwe będzie również przyznanie unijnego dofinansowania w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF), który będzie obowiązywać w perspektywie budżetowej Unii Europejskiej przypadającej na lata 2014-2020.
Na poprzedniej liście PCI znalazło się aż 6 inwestycji Gaz-Systemu. Były to: zachodnia nitka korytarza Północ-Południe w Polsce wraz z połączeniem międzysystemowym Polska – Czechy; wschodnia nitka korytarza Północ-Południe w Polsce wraz z połączeniem międzysystemowym Polska – Słowacja; połączenie międzysystemowe Polska – Litwa; gazociąg Baltic Pipe; rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz rozbudowa punktów wejścia na gazociągu jamalskim we Lwówku i Włocławku.