Komisja Europejska opublikowała drugie wydanie tabeli wyników UE w dziedzinie transportu, porównującą postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych. Polska trzy razy znalazła się wśród pięciu najlepszych państw i 14 razy wśród pięciu najgorszych.
Celem opracowania jest wsparcie państw członkowskich w ulepszeniu ich krajowych systemów transportowych. Dane pochodzą między innymi z Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiska lub Światowego Forum Ekonomicznego.
Sytuacja na kolei
W Polsce, rynki przewozów towarowych i osobowych pokazują wysoki poziom otwarcia. W ostatnim czasie wzrósł poziom konkurencyjności, jednak Polska wciąż jest jednym z krajów, z najwyższym odsetkiem spraw sadowych w toku, związanych z domniemanym naruszeniem prawa UE w zakresie wszystkich rodzajów transportu (dane na koniec lipca 2015 roku).
Polska lepiej wypada w porównaniu dotyczącym infrastruktury i inwestycji. Oceny jakości infrastruktury transportowej w naszym kraju są wyższe i bardziej pozytywne dla wszystkich rodzajów transportu, w porównaniu do poprzedniego raportu KE. Jednak w porównaniu do całej UE, jest jeszcze wiele do poprawienia.
Słaba pozycja Polski w rankingach
KE badała parametry dotyczące transportu za lata 2013-2014. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska w 100% zakończyła budowę podstawowej sieci TEN-T w zakresie dróg śródlądowych. Jeśli chodzi o import i eksport drogą morską, Polska zmniejszyła średni czas przewozu z 15,5 do 14,5 dni.
Patrząc na jakość infrastruktury kolejowej, Polska zajmuje 21 na 26 miejsc. Za nami uplasowała się Grecja, Chorwacja, Rumunia (dla Cypru i Malty to kryterium nie jest stosowane, gdyż nie posiadają linii kolejowych). Gorzej sytuacja wygląda w przypadku dróg – Polska zajęła 25 na 28 miejsc, wyprzedzając Bułgarię, Łotwę i Rumunię.
Na Monitorze znajdziesz wykresy obrazujące pozycję Polski na tle pozostałych państw UE.