Od 5 do 9 marca w Iranie będzie przebywać misja ponad 70 polskich firm pod przewodnictwem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego. Delegacja odbędzie serię spotkań z przedstawicielami irańskiej administracji rządowej i przedsiębiorcami.
Iran po zniesieniu większości sankcji handlowych i finansowych staje się jednym z najważniejszych rynków w regionie Bliskiego Wschodu. – Dostrzegamy w tym szansę dla polskich firm – podkreśla wiceminister rozwoju Radosław Domagalski. Wśród potencjalnych obszarów współpracy wskazuje sektor wydobywczy, w tym paliwowy oraz branże: motoryzacyjną, kolejową, budowlaną, przemysł stoczniowy, górnictwo czy maszyny i urządzenia dla rolnictwa.
Misja odwiedzi dwa największe ośrodki gospodarcze Iranu: Teheran, stolicę kraju oraz Meszhed, stolicę prowincji Khorasan, drugie co do wielkości miasto państwa i znaczący węzeł komunikacyjny (połączenie kolejowe z Chinami), położony w pobliżu Turkmenistanu i Afganistanu.
W czasie spotkań i konsultacji w irańskich ministerstwach prezentowane będą obszary zainteresowań i oferty polskich firm. Spotkania odbędą się w resortach gospodarki i finansów, przemysłu, górnictwa i handlu, transportu i budownictwa, zdrowia i edukacji medycznej, rolnictwa oraz ropy. – Rozmawiając z administracją chcemy poruszać kwestie ważne dla naszych przedsiębiorstw i ich planów wobec rynku irańskiego. Wsparcie administracji rządowej jest w Iranie kluczowe – rząd ma wpływ na największe decyzje inwestycyjne i posiada instrumenty ich finansowego wsparcia – tłumaczy wiceminister Domagalski.
Misję zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza. Członkami delegacji są również przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz PKO BP, którzy skonfrontują obecną ofertę z potrzebami rynku co posłuży do jej uzupełnienia i rozszerzenia.
Ekspansja zagraniczna polskich firm jest jednym z filarów Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, który w połowie lutego przedstawił wicepremier Morawiecki. – W najbliższym czasie będziemy rozwijać przeznaczone dla nich mechanizmy wsparcia – dodaje wiceminister Domagalski.
Relacje handlowe z Iranem znacznie ożywiły się w 2015 roku. Wartość eksportu to 45,1 mln euro, a importu – 29,3 mln euro. Oba wskaźniki wzrosły o około 30% w stosunku do 2014 roku. Niskie wartości bezwzględne wynikają przede wszystkim z sankcji, które ograniczały wymianę handlową. We wrześniu 2015 roku Polska i Iran podpisały umowę o współpracy gospodarczej, strona polska zakończyła już proces jej zatwierdzania. Umowa będzie mogła wejść w życie po przesłaniu przez Iran noty akceptującej jej treść.