Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!

 

Kolej | Świat - Hamburg

Port Hamburg z kolejowym rekordem i niewielkim spadkiem przeładunków w 2018 roku

| Redakcja źródło: RynekInfrastruktury.pl 21.02.2019

 

Port Hamburg z kolejowym rekordem i niewielkim spadkiem przeładunków w 2018 roku
fot. Port Hamburg

Więcej z regionu:

Hamburg

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 mln ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%). W samym tylko Hamburgu po torach kolei portowej Hafenbahn przejechało w 2018 roku ponad 60 tys. pociągów towarowych z około 1,6 mln wagonów. Tym samym przekroczony został rekordowy rezultat z roku 2016 i umocniona pozycja Hamburga, jako czołowego europejskiego portu kolejowego.
Przeładunki morskie w Porcie Hamburg w 2018 roku
Sektor Przeładunki (mln ton) Zmiana r/r
Drobnica 90,9 -0,90%
Ładunki masowe 44,2 -1,20%
Łącznie 135,1 -1,00%
Źródło: HPA

Należy zaznaczyć, że 59% łącznego wyniku przeładunkowego Hamburga to import (79,7 mln ton), który w 2018 roku wzrósł o 1,70%, a 41% tego wyniku to eksport (55,4 mln ton), który spadł o 4,6%. W tym niemieckim porcie większość przeładunków stanową kontenery. W 2018 roku było to ok. 66% całego obrotu i 98,4 % przeładowanej drobnicy, czyli 89,4 mln ton. Pozostałą część drobnicy stanowiła drobnica konwencjonalna (1,5 mln ton). Poniżej zamieszczamy wyniki przeładunku kontenerów w mln TEU.
Przeładunki kontenerów w Porcie Hamburg w 2018 roku
Przeładunki (mln TEU) Zmiana r/r
Łącznie 8,7 -1,00%
W tym pełne kontenery 7,6 0,00%
Import 4,6 -0,60%
Eksport 4,2 -1,50%
Źródło: HPA

M.in. tak duża ilość kontenerów w porcie daje impuls do świetnych wyników kolejowych. – Pozytywne wyniki kolei portowej są sukcesem, który osiągnęliśmy wspólnie z naszymi partnerami w minionych latach. Z tego osiągnięcia możemy być naprawdę dumni – mówi Jens Meier, prezes zarządu Hamburg Port Authority.

Ta silna pozycja bazuje w dużej mierze m.in. na wielkiej liczbie ponad 100 połączeń liniowych, które łączą Hamburg z dużą częścią ponad tysiąca portów morskich na świecie. – Hamburski port rozpoczyna nowy rok z wielkim rozmachem uruchamiając cztery nowe połączenia liniowe. Cztery serwisy transatlantyckie łączą z Hamburgiem obok portów wschodniego wybrzeża USA także meksykańskie porty w cyklu tygodniowym – wyjaśnia Axel Mattern CEO Hafen Hamburg Marketing e.V. (HHM). – Z przeniesieniem tych serwisów liniowych THE Alliance nad Łabę trafi dodatkowy wolumen kontenerów rzędu do 500 tys. TEU – dodaje.

W przewozach kontenerowych z Chinami wzrosły zarówno przewozy morskie jak i kolejowe. Dla hamburskiego portu Chiny pozostają również w 2018 roku największym partnerem handlowym. Każdy, co trzeci przeładowany w porcie kontener, jest kontenerem chińskim. W uzupełnieniu doskonałych połączeń morskich w ruchu z Chinami jest oferowanych aktualnie w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku ponad 235 połączeń kolejowych tygodniowo. – Z łącznie przewiezionymi w relacji z Chinami 4,8 mln TEU jesteśmy czołowym hub’em dla chińskich ładunków z dużą przewagą wobec innych europejskich lokalizacji – powiedział Mattern.

Hamburg jest centralnym hub’em dla ładunków morskich i lądowych przewożonych Nowym Jedwabnym Szlakiem. – Tą transportowo-geograficzną pozycję będziemy dalej wzmacniali i rozbudowywali z korzyścią dla naszych portowych klientów z całego świata – uzupełnił Mattern.

Zarząd HHM widzi ogromny potencjał wzrostu w logistycznym powiązaniu krajów regionu Morza Bałtyckiego z rynkami wzdłuż jedwabnego szlaku. – Żadne inne miejsce w Europie nie dostarcza tak różnorodnych bezpośrednich połączeń morskich i kolejowych z Chinami – podkreśla Mattern. – Krótkie drogi między połączeniami morskimi i lądowymi dla wszystkich gałęzi transportu czynią Hamburg szczególnie atrakcyjny, jako hub w handlu z Chinami – dodaje.

Gęsta sieć około 2 tys. kontenerowych połączeń kolejowych, dobrych połączeń autostradowych, różnorodnych możliwości transportowych samochodem i barką, a także lotniska z centrum frachtu lotniczego uzupełniają aspiracje Hamburga, jako czołowego logistycznego hub’u.

– Prace nad modernizacją toru wodnego już się rozpoczęły – powiedział Michael Westhagemann, senator ds. gospodarki. – Będziemy ten projekt realizować tak szybko, jak to jest możliwe, i mamy nadzieję, że nie dojdzie do żadnych opóźnień. 9 marca rozpoczynam podróż do Azji, aby osobiście poinformować naszych portowych klientów i zachęcać do współpracy z Hamburgiem. Także naszych europejskich klientów portowych odwiedzę osobiście. Chciałbym podziękować za to, że armatorzy nas wiernie wspierają od dziesięcioleci. Chciałbym jednak im też przekazać, co Hamburg wraz ze swoim portem ma do zaoferowania – dodał.

Także Ingo Egloff, drugi obok Axel’a Mattern członek zarządu, wskazuje na to, że wraz z rozpoczętymi właśnie pracami inwestycyjnymi w ramach dostosowania toru wodnego dolnej i zewnętrznej Łaby, został wysłany do armatorów i załadowców w kraju i za granicą pozytywny sygnał. Cieszy się, iż już teraz duże alianse armatorskie zapowiadają, że Hamburg po pogłębieniu i poszerzeniu Łaby w ich serwisach kontenerowych uczynią pierwszym portem wyładunkowym i ostatnim załadunkowym w Europie. – Pogłębienie Łaby czyni dla armatorów zawinięcia do Hamburga nie tylko łatwiejszymi, ale umożliwia też wzrost przeładunków. Większe zanurzenie i więcej możliwości mijania na dostępowym torze wodnym na Łabie pozwalają też na lepsze wykorzystanie możliwości transportowych statków – wyjaśnia Egloff.


Wielkie statki kontenerowe i masowe będą mogły po zakończeniu pogłębienia Łaby przewozić do i z Hamburga około 18 tys. ton dodatkowego ładunku. Port i terminale przeładunkowe obsługują już dziś mega-statki o pojemności ponad 21 tys. TEU i przygotowują się na nadejście jeszcze większych jednostek. – Portfel zamówień na mega-statki nowej generacji jest pełen. Stoimy w blokach startowych, aby zrealizować wszystkie niezbędne przygotowania, aby także te statki o pojemności 23 tys. TEU bezpiecznie trafiły do Hamburga – powiedział Jens Meier.

Hamburski port, który jest także największym w Niemczech spójnym obszarem przemysłowym, będzie rozwinąć istniejące know-how w dziedzinie logistyki poprzez wykorzystanie postępu technologicznego, nie tracąc z pola widzenia także celów polityki klimatycznej. Wobec armatorów i załadowców z kraju i zagranicy port i region logistyczny północnych Niemiec pozycjonuje się jako doskonała lokalizacja z doskonałymi perspektywami na przyszłość.

Port w Hamburgu w szerokim ujęciu tworzy jako port uniwersalny ponad 156 tys. miejsc pracy w regionie metropolitarnym Hamburga. Port jest też istotnym centrum przemysłu i z tworzoną wartością dodaną brutto rzędu 21,8 mld euro, jest ważnym elementem całej niemieckiej gospodarki.

W roku 2019 organizacja marketingowa hamburskiego portu liczy na znaczący wzrost pomiędzy 3 a 4 procent w ruchu kontenerowym i stabilny wynik w przeładunkach masowych.

Dodatkowo w 2018 roku Port Hamburg może pochwalić się rekordowymi wartościami zawinięć statków pasażerskich i liczby obsłużonych pasażerów.
Zawinięcia statków pasażerskich do Hamburga
Zawinięcia Zmiana r/r
2018 rok 212 7,10%
2019 rok (oczekiwania) 216 1,90%
Liczba pasażerów w 2018 roku 900,562 tys. 10,80%
Źródło: Cruise Gate Hamburg

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5