Zarząd Kompanii Węglowej przekazał dzisiaj, 14 marca, biznesplan związkowcom Polskiej Grupy Górniczej, która ma wkrótce przejąć kopalnie KW. Kwestią sporną jest ustalenie średnich wynagrodzeń w Kompanii Węglowej.
Zarząd Kompanii Węglowej przekazał stronie społecznej biznesplan Polskiej Grupy Górniczej, która ma przejąć 11 kopalń i 4 zakłady, wchodzące obecnie w skład KW. Dokument zakłada m.in. pozyskanie inwestorów, którzy zaangażują w PGG ok. 2,2 mld zł. Nowa spółka ma osiągnąć rentowność już w 2017 roku. Jednocześnie strona społeczna oczekuje gwarancji, że średnie miesięczne wynagrodzenia w KW nie będą niższe od ubiegłorocznych.
Najważniejsze: Uratować spółkę
– Musimy uratować firmę i wprowadzić 2,2 mld zł, po to, żeby spółka mogła dalej istnieć. I wszystko, co będzie się działo, jest podporządkowane temu celowi – mówił Tomasz Rogala, prezes Kompanii Węglowej.
Dodał, że zarząd przedstawił stronie społecznej biznesplan, gdzie znalazły się określone parametry finansowe. – Na temat tych parametrów będziemy rozmawiać. Chcemy dyskutować. Nie będziemy jednak niczego narzucać – dodał.
Bez decyzji
Zdaniem Tomasza Rogali najważniejszym obecnie punktem rozmów ze stroną społeczną jest kwestia dojścia do rentowności PGG pod koniec przyszłego roku. Bezpośrednio z tym powiązane są tzw. średniówki, czyli średnie miesięczne wynagrodzenia w KW. Strona społeczna chce, aby średniówki nie były niższe od ubiegłorocznych.
– W dyskusji omawialiśmy dziś wiele wariantów, dotyczących średnich wynagrodzeń. Zarząd poprosił o spotkanie za tydzień w celu przeanalizowania naszych propozycji. Zgodziliśmy się, by zarząd mógł mieć czas na analizy i podjęcie stanowiska w tej kwestii – powiedział po spotkaniu Przemysław Skupin z Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.
Ustalono, że kolejna tura rozmów odbędzie się 21 marca.