W Solcu Kujawskim zakończyły się konsultacje dotyczące rozbudowy DW-249. Droga ma przede wszystkim umożliwić uruchomienie nowej przeprawy promowej przez Wisłę na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Najwięcej pytań dotyczyło prywatnych nieruchomości, które będą potrzebne do realizacji projektu.
Założenia projektu
Nowa infrastruktura ma być przede wszystkim dostosowana do potrzeb przeprawy promowej. Zakłada zbudowanie nowego dojazdu od strony Solca wraz z parkingiem umożliwiającym zawracanie pojazdów w razie sytuacji awaryjnych. – Projekt koncepcyjny dotyczący dostosowania infrastruktury drogowej do wymogów nowej przeprawy jest już gotowy. Na połączeniu drogi dojazdowej oraz ul. Bydgoskiej i Piotra Skargi projektant zaproponował budowę ronda z czterema wlotami. Zdaniem projektanta to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pozytywnie oceniają je także władze gminy – podkreśla dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik.
Inne założenia projektu to m.in. wzmocnienie i poszerzenie DW-249 od strony Czarnowa i przebudowa skrzyżowania z DK-80. Dodatkowo poza drogą zaprojektowano ścieżkę pieszo-rowerową. Projekt wstępny zakłada wykorzystanie istniejących wojskowych przyczółków betonowych. Zostaną one poddane przebudowie. Analizowany był też wariant z nowymi przyczółkami, ale jest on mniej korzystny dla środowiska i skutkowałby większymi wykupami gruntów. W ramach zadanie przy DK-10 oraz DK-80 zaprojektowano też ustawienie znaków zmiennej treści informujących o godzinach kursowania promu.
Prom
Przeprawa promowa w tym miejscu to szansa na rozwój. – Prom podniesie atrakcyjność turystyczną miasta, pozytywnie wpłynie na rozwój parku przemysłowego oraz komunikację pomiędzy gmina Solec Kujawski i Zławieś Wielka. Analizowane było wcześniej wykorzystanie jako dojazdu istniejącej ul. Żeglarskiej, ale byłoby to gorsze rozwiązanie. Zdecydowanie korzystniejsza jest budowa ronda i nowej drogi dojazdowej na wysokości ul. Piotr Skargi – zaznacza burmistrz Solca Kujawskiego, Teresa Substyk.
Podczas konsultacji mieszkańcy najczęściej pytali o nieruchomości niezbędne do realizacji projektu. Konieczna będzie rozbiórka tylko jednego budynku w złym stanie technicznym. Właściciele nieruchomości zwracali uwagę, aby planowane podziały gruntów umożliwiały następnie dalsze wykorzystanie działek. Dokładna skala wykupów i szacunkowy koszt zadania będą znane po sfinalizowaniu prac projektowych. Kolejne konsultacje w II połowie marca odbędą się na terenie gminy Zławieś Wielka.
W sprawie promu, już w 2010 roku list intencyjny podpisali: marszałek województwa, starosta bydgoski, starosta toruński, burmistrz Solca i wójt Złejwsi. Plan zakładał zakupienie dwóch statków, które już w 2011 r. miały transportować pierwsze samochody. Inwestycja jednak opóźnia się. Według obecnych planów, prom ma mieć długości 29 m, pomieści 15 samochodów osobowych i 80 pasażerów. Jego zanurzenie nie przekroczy jednego metra.