Partnerzy serwisu:

 

Drogi | Regulacje - Polska i Europa

Kwieciński: Nowa perspektywa unijna jest już rozpędzona

| Martyn Janduła źródło: RynekInfrastruktury.pl 08.12.2016

PARTNER DZIAŁU


 

Kwieciński: Nowa perspektywa unijna jest już rozpędzona
fot. flickr.com

Więcej z regionu:

Polska i Europa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jerzy Kwieciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju przedstawił, jak polski rząd zamierza podnieść efektywność funduszy unijnych w obecnej perspektywie finansowej. Szereg zmian, które przygotowali politycy ma pomóc beneficjentom w lepszej absorpcji środków i ich realizacji.
– Udało nam się już prawie rozliczyć wszystkie środki ze starej perspektywy. Przypomnę przecież, że ponad 30 mld zł było jeszcze nie tak dawno zagrożonych – stwierdził Jerzy Kwieciński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju podczas konferencji „Fundusze Europejskie. Nowoczesna gospodarka siłą rozwoju”. Poinformował jednocześnie o nowo projektowanych przepisach, które przygotowano w celu lepszego wykorzystania środków europejskich.

– Możemy powiedzieć, że polityka spójności, ale również wspólna polityka rolna z rozwojem obszarów wiejskich, polityka rybacka są już na dobrej drodze do pełnego wykorzystania funduszy z tej nowej perspektywy – przekazał Kwieciński. Jak podał, w ramach polityki spójności zakontraktowano już prawie 20% środków, a prawie 60% to są środki w ramach konkursów i przetargów dostępne dla beneficjentów funduszy.

Jak stwierdził Kwieciński, nowa perspektywa jest już rozpędzona. – Przeciętnie każdego miesiąca trafia ok. 10 mld zł w ramach podpisywanych umów. Takiego tempa wykorzystywania funduszy europejskich już dawno nie mieliśmy. Zależy nam na tym, żeby fundusze europejskie lepiej pracowały dla naszej gospodarki i stawała się ona bardziej nowoczesna, by po prostu stawała się dźwignią rozwoju – zaznaczył Kwieciński. Służyć temu mają zmiany w wykorzystaniu funduszy europejskich, którymi rząd zajmował się przez ostatnich kilkanaście miesięcy.

Łatwiejsze środki

Rządowi zależy aby fundusze były prostsze i łatwiejsze dla beneficjentów. Większość zaproponowanych zmian związana jest z nowelizacją tak zwanej ustawy wdrożeniowej, czyli ustawy o zasadach realizacji programów operacyjnych w ramach polityki spójności na lata 2014-2020. W ramach tych zmian jest jedna ważna instytucjonalna – powołanie instytucji rzecznika funduszy europejskich.

– Chcielibyśmy, żeby wszystkie instytucje zarządzające programami operacyjnymi powołały taką instytucję u siebie, żeby instytucje pośredniczące, które również zarządzają środkami unijnymi na niższym poziomie, również miały prawo do powołania takiego rzecznika. Jedna z tych instytucji – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – już takiego rzecznika powołała. Dzięki temu z jednej strony będziemy mieli lepszy dostęp do naszych beneficjentów, ale z drugiej strony [chodzi o to], żeby beneficjenci mieli możliwość przekazywania swoich propozycji i wniosków, ale również, żeby mieli możliwość rozstrzygania wątpliwości pojawiających się w przypadku realizacji projektów unijnych – wyjaśnił Kwieciński.

Rząd chciałby też zmienić tryb konkursowy na stałe wbudowując możliwość realizacji konkursów w rundach. – Jeżeli ktoś nie zdąży np. na pierwszą rundę, to może składać wnioski w ramach tego samego konkursu w kolejnych rundach – mówił wiceminister rozwoju.

Zbędne procedury formalne

Kwieciński zapowiedział także zmiany w realizacji oceny formalnej. Jest ona w tej chwili koniecznym wymogiem we wszystkich konkursach. – Beneficjenci będą mogli mieć możliwość poprawienia swojego wniosku. Nie trzeba będzie prowadzić pełnej procedury formalnej związanej z oceną formalną wniosku – zaznaczył wiceminister.

Ograniczeniu ma ulec także liczba składanych zaświadczeń i potwierdzeń, do których instytucja, która ogłasza konkurs ma dostęp – czyli. poświadczenia z US, ZUS-u czy dokumentów z powszechnie dostępnych bazy danych, jak np. KRS.

– Chcemy uprościć również wybór projektów. Sprawić, żeby ta ocena była znacznie bardziej profesjonalna poprzez wymóg posiadania niezbędnych kwalifikacji przez osoby, które będą oceniały te wnioski – mówił Kwieciński. Zapowiedział, że będziemy prowadzony ścisły monitoring sprawności poszczególnych ekspertów. – Chcemy umożliwić, żeby eksperci z innych instytucji aniżeli dana instytucja organizująca konkurs, mogła takich ekspertów również powoływać –dodał.

Prostsze spory

Bardzo ważna kwestia dotyczy również środków odwoławczych. – W tej chwili, jeżeli wniosek trafiał do trybu odwoławczego, bardzo często był on ponownie oceniany we wszystkich swoich aspektach, w wyniku czego ostateczna ocena była czasami nawet niższa niż oryginalna. W tej chwili procedura odwoławcza, będzie dotyczyła wyłącznie tych elementów, które są przedmiotem protestu – zaznacza wiceminister rozwoju. Dodał, że wprowadzona będzie także możliwość wycofania danego wniosku z procedury odwoławczej. W tej chwili takiej możliwości nie było.

– Proces odwoławczy będzie sprawniejszy. W tej chwili to zajmuje 60 dni. Chcemy to skrócić do 30 dni. Z 21 do 14 dni chcemy skrócić termin na weryfikacje zasadności protestu, a z 30 do 21 dni czas na rozpatrzenie protestu. W sumie ta procedura odwoławcza powinna być sprawniejsza – wyjaśniał.

Prostsze partnerstwa

Zmiany dotkną również przepisów realizacji projektów partnerstwa. – Rygory tworzenia partnerstw, jak również ich funkcjonowanie, były zbyt sztywne. Chcemy uelastycznić możliwość realizacji projektów w ramach partnerstw, dając dużą swobodę tym wszystkim członkom przy zachowaniu zasad pomocy publicznej – zaznacza Kwieciński. Rząd chce dać możliwość zmiany składu partnerstwa w czasie realizacji projektu, jeżeli tego typu zmiany są uzasadnione, a zwłaszcza są wynikiem obiektywnym zdarzeń.

Ochronie mają również podlegać dobra intelektualne wnioskodawcy. Wyraźnie ma być zaznaczone, że dokumenty, które są złożone w toku postepowania konkursowego nie będą mogły być udostępniane.

Łatwiejsza polityka spójności

Ułatwieniu ma podlegać proces rozliczania środków unijnych. Beneficjent nie będzie już obciążany kosztami odsetek, w przypadku gdy spóźni się do 14 dni ze złożeniem wniosku rozliczającego oraz w przypadku, gdy będzie musiał zwrócić fundusze z przyczyn od niego niezależnych.

Kwieciński zapowiedział również zmianę w zasadzie „dwóch par oczu”. – To zasada, która powodowała, że wszystkie elementy związane z oceną projektów, czy nawet realizacją, musiały być potwierdzane przez dwie osoby danej instytucji. W bardzo wielu przypadkach tego typu procedura nie była konieczna, dlatego będziemy chcieli to ograniczyć – zapowiedział.

Jak podkreślił, zmiany sprawią, że realizacja polityki spójności będzie dużo łatwiejsza. – Na pewno nie mówimy ostatniego słowa. Będziemy w stały sposób monitorować realizację projektów unijnych. Na razie mamy realizowanych niecałe 10 tys. projektów. Przypuszczamy, że tych wszystkich projektów będzie 100 tys., więc te zmiany są bardzo potrzebne. Będziemy otwarci na głos państwa, żeby gospodarka lepiej funkcjonowała i podnosiła jakość życia Polaków – mówi Kwieciński.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS