Wymiana doświadczeń z klastrem logistycznym z Walonii i projekty związane z edukacją i podnoszeniem kwalifikacji pracowników branży logistycznej z regionu łódzkiego mają rozpocząć działalność sieci logistycznej „LODZistics”. Pod listem intencyjnym w sprawie jej powołania podpisało się piętnaście podmiotów branży.
W ubiegły piątek przedstawiciele piętnastu podmiotów branży logistycznej podpisali w łódzkim urzędzie marszałkowskim list intencyjny w sprawie powołania sieci „LODZistics”. Ma ona w zamierzeniach skupiać przedsiębiorstwa działające w obszarze logistyki i transportu, a także samorządy i instytucje szczególnie zainteresowane rozwojem sektora logistycznego.
Wśród inicjatorów porozumienia znalazły się m.in. Lufthansa Cargo Poland, Port Lotniczy Łódź, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego. Do sieci przystępują także obie największe łódzkie uczelnie – Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Pod listem podpisali się też przedstawiciele władz Łodzi i Strykowa.
Powołują wspólny ośrodek koordynacji działań
Sygnatariusze przekonują w przedstawionym w zeszłym tygodniu dokumencie, że łódzkie jest regionem o silnym potencjale logistycznym związanym nie tylko z centralnym położeniem na mapie Polski, ale także z dużą liczbą działających tu już podmiotów branży, podażą powierzchni magazynowej i dobrą siecią drogową. Porozumienie ma przyczynić się do lokowania na terenie regionu kluczowych inwestycji i umożliwić prowadzenie wspólnych badań, które podnosiłyby konkurencyjność i sektora, i województwa łódzkiego.
– Uruchomienie sieci LODZistics ma na celu utworzenie profesjonalnego ośrodka koordynującego spójny rozwój logistyczny województwa łódzkiego. Będzie on służyć wypracowaniu szczególnie korzystnych warunków dla rozwoju przedsiębiorstw z tej branży poprzez dostarczanie wiedzy, wspieranie innowacyjności, stymulowanie współpracy, możliwości opiniowania/proponowania inwestycji w regionie – czytamy w liście.
Liderem porozumienia jest organ prywatny, nie samorządowy
– Prace nad założeniami dla tej sieci współpracy trwały już od kilku miesięcy – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej Ewa Florczyk, dyrektor departamentu ds. przedsiębiorczości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Obszarów działalności, na które będziemy stawiać w pierwszej kolejności, jest kilka. To oczywiście promocja gospodarcza regionu jako silnego ośrodka logistycznego, ale także edukacja, zarówno na poziomie wyższym, jak i zawodowym. Ważny jest też rozwój międzynarodowy. Nawiązaliśmy już współpracę z jednym z największych klastrów logistycznych w Europie, Logistics in Wallonia. To dla nas bardzo ważny partner na arenie europejskiej – wskazywała.
– To, co wyróżnia tę inicjatywę, to to, że jej koordynatorem nie jest ani jednostka administracyjna samorządu, ani uczelnia, tylko podmiot prywatny [ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku] – podkreślał natomiast Tomasz Sadzyński, prezes zarządu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Myślę, że logistyka w regionie jest już na takim poziomie, że czas przejść od fazy działalności pojedynczych firm do takiego etapu, by usiąść wspólnie do stołu i rozmawiać o tym, jaką możemy wygenerować wartość dodatkową – ocenił. Wskazywał, że szczególny nacisk kładziony będzie na wymianę know-how, edukację i podnoszenie kwalifikacji pracowników logistyki, ale też np. kierowców.