W kwietniu 2017 r. Port Lotniczy Poznań-Ławica obsłużył 112 392 pasażerów w ruchu ogółem (-3,91% rok do roku). Liczba zrealizowanych operacji lotniczych wyniosła 1 760.
W okresie styczeń – kwiecień 207 roku lotnisko w Poznaniu utrzymuje dynamikę rosnącą i tuż przed startem głównego sezonu lotów wynosi ona + 2%. W tym loty regularne notują wzrost na poziomie +1,7%, a czartery +8,9%.
Segment LCC
W segmencie LCC obsłużonych zostało 75 056 pasażerów ogółem (-5,56% r.d.r.). Spadki zanotował zarówno Ryanair z zawieszonymi połączeniami w stosunku do realizowanych w ubiegłym roku Oslo/Rygge (całkowite zamknięcie lotniska Oslo-Rygge) i Rzymu/Ciampino (pomimo bardzo wysokiego współczynnika wypełnienia miejsc, trasa notowała niezadawalające wyniki finansowe dla przewoźnika) oraz z kontynuacją uruchomionego jesienią 2016 połączeniem do Alicante. Razem dało to 3 rotacje tygodniowo mniej, jak i Wizz Air z brakiem połączeń do Glasgow oraz Mediolanu/Bergamo, które funkcjonowały w ubiegłym roku.
Najpopularniejszym kierunkiem ponownie okazał się Londyn-Luton (Wizz Air), na którym obsłużono ponad 14 000 pasażerów. Najwyższy współczynnik miejsc odnotowano natomiast na połączeniach Ryanair do Dublina (96,56%) oraz Bristolu (96,18%). Niesłabnącą popularnością cieszyły się połączenia na południe Europy do Alicante, Barcelony oraz na Maltę, na których również odnotowywane były rekordowo wysokie współczynniki wypełnienia miejsc.
Wynik spadkowy ilości obsłużonych pasażerów w stosunku do roku ubiegłego wynika z zamknięcia połączeń do Oslo/Rygge i Rzymu-Ciampino (Ryanair) oraz do Glasgow i Mediolanu/Bergamo (Wizz Air), które to połączenia funkcjonowały w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nowe połączenie do Alicante czy zwiększenie częstotliwości przez Wizz Air nie były w stanie skompensować utraconej powyższą sytuacją liczby pasażerów.
Przedstawiciele portu spodziewają się, że powyższa sytuacja będzie niwelowana sukcesywnie, wprowadzanymi nowymi połączeniami do Kijowa od 25.08 oraz na 7 nowych kierunkach ogłoszonych przez Ryanair, począwszy od końca października. Zwiększona zostanie także częstotliwość na trasie do Eindhoven (Wizz Air) oraz Londynu-Stansted (Ryanair).
Segment legacy
W segmencie tradycyjnym liczba obsłużonych pasażerów wyniosła 29 602 (- 4,82% r.d.r.). Wpływ na wynik miał brak „nocującej Kopenhagi”, a co także okazało się w praktyce Wielkanoc przypadająca w tym roku w kwietniu „zamroziła” niemal na tydzień ruch biznesowy. Wzrosty kolejny raz odnotowały PLL LOT na trasie do Warszawy, na której obsłużonych zostało prawie 11 000 pasażerów, co stanowiło ponad 2% wzrost w stosunku do kwietnia 2016 r. Trasa do Warszawy okazała się też najpopularniejszą trasą w całym segmencie.
Nieznaczny spadek odnotowały linie lotnicze Lufthansa, natomiast linie lotnicze SAS, ze względu na zawieszenie nocującej rotacji odnotowały spadek liczby obsłużonych pasażerów na poziomie (-29,81% r.d.r.).
Największym przewoźnikiem segmentu tradycyjnego pozostają linie lotnicze Lufthansa, które w kwietniu 2017 r. przewiozły z Poznania 16 430 pasażerów (3 połączenia dziennie do Monachium oraz 2 połączenia dziennie do Frankfurtu).
Port Lotniczy Poznań-Ławica już wkrótce spodziewa się znacznej poprawy wyników osiąganych w segmencie przewozów tradycyjnych m.in. dzięki uruchomieniu przez Polskie Linie Lotnicze LOT nowych połączeń do Tel Awiwu (od 21 czerwca) oraz do Lwowa (od 23 czerwca), a także stale rosnącej popularności trasy krajowej do Warszawy, która od sezonu Lato 2017 obsługiwana jest z częstotliwością 30 rejsów tygodniowo.
Segment czarterowy
W segmencie czarterowym liczba obsłużonych pasażerów wyniosła 7 289 (+22,20% r.d.r). Z dużym optymizmem traktowany jest sezon Lato 2017, w którym do siatki połączeń czarterowych dołączą liczne nowości, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie (TUI Poland od września 2017 r.), Albania (Itaka) czy Costa Brava z przelotem Gerony oraz Sevilla (Rainbow). Ponadto oczekuje się wielkiego powrotu uwielbianych przez Polaków kierunków: egipskich kurortów Hurghada i Marsa Alam, a także Maroka i Tunezji.
– Kwiecień z jego wynikami mamy za sobą i jesteśmy przekonani, iż spadki, jakie miały tu miejsce są jedynie korektą wobec ubiegłego roku, a o tym jakie były to korekty napisano powyżej. Maj otwiera tradycyjnie sezon zwiększonej ilości lotów z Poznania w wielu znanych już kierunkach, ale także w zupełnie nowych, które będą do dyspozycji naszych pasażerów w roku 2017. Aż siedem zupełnie nowych kierunków od linii lotniczej Ryanair, dwa od LOT-u, jeden od Wizzair. Ateny, Billund, Castellon, Madryt, Oslo Torp, Tel Awiw, Ejlat, Kijów, Lwów to propozycje linii regularnych. Czartery także powiększają swoją ofertę o Tiranę, Marsa Alam, Geronę, Sevillę, Agadir, Enfidha, Ras al Khaimah. Część z powyższych propozycji już od czerwca, a pozostałe od jesieni. Poznań to bardzo ważny ośrodek biznesowy i kulturowy. Dlatego zwłaszcza połączenia linii regularnych to połączenia, które chcielibyśmy widzieć nie tylko, jako te turystyczne czy biznesowe o charakterze wyjazdowym, ale zależy nam oraz władzom miasta, aby był to także ruch przyjazdowy. Chcemy, aby coraz więcej mieszkańców, na przykład Hiszpanii, Ukrainy, Izraela czy Grecji oraz Norwegii odnajdowało tu, w Poznaniu, swój start w biznesie czy po prostu oddech od tamtej codzienności. Mamy także nadzieję, że w tym roku żadne wydarzenia polityczne nie przeszkodzą Polakom korzystać z wakacyjnej oferty naszych partnerów turystycznych – biur podróży, oddających tegoroczną ofertę czarterową – komentuje prezes lotniska Mariusz Wiatrowski.