W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego trwa śledztwo prowadzone przez CBA, dotyczące wyrządzenia szkody w majątku Portów Lotniczych na kwotę 4 mln zł – podaje PAP. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Jak podaje PAP, śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy zamówieniu publicznym dla Lotniska Chopina na kwotę 4 mln zł, jednak z uwagi na początkowy etap postępowania oraz jego częściowo niejawny charakter, dla dobra śledztwa nie wyjaśniono, o jaką sprawę dokładnie chodzi.
Jak poinformował PAP rzecznik prokuratury Michał Dziekański, chodzi o przestępstwa szkody majątkowej wielkich rozmiarów, dokonanej przez osoby powołane do zajmowania się majątkiem przez nadużycie udzielonych uprawnień lub niedopełnienie obowiązków. Czyn ten jest zagrożony karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.
Kontrola miała miejsce w dniach 19 kwietnia – 12 maja. We wtorek ULC poinformowało, że zabezpieczone przez CBA dokumenty to materiał z kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Urząd na Lotnisku Chopina.
Rzecznik ULC Karina Lisowska informuje, że kontrola jest wynikiem stwierdzonych poważnych nieprawidłowości oraz sygnałów z Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. ULC podjął czynności administracyjne obligujące zarządzającego lotniskiem do przywrócenia stanu bezpieczeństwa zgodnego z prawem.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2016 r. port obsłużył 12,8 mln pasażerów – o 14,4 proc. więcej niż w 2015 r. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”, które zatrudnia ponad 1,5 tys. osób.