To pierwszy etap budowy trzech elektrowni. Powierzchnia pierwszej farmy solarnej wynosi 2,6 ha o mocy 1,5 MW i pozwala na dostarczenie energii elektrycznej 800 gospodarstwom domowym. Po zrealizowaniu projektu w całości, łączna moc elektrowni w Gubinie wyniesie 4 MW, natomiast panele zajmą powierzchnię 7 ha.
Obecnie elektrownia jest w fazie rozruchu, a odbiorcą energii – firma Enea. Po sfinalizowaniu procedur, energia powstała w Gubinie zostanie wystawiona na rynku energii. Inwestycja była możliwa do zrealizowania dzięki środkom własnym i kredytowi bankowemu oraz funduszom unijnym w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
– Lokalizacja elektrowni nie jest przypadkowa. W Gubinie mamy dobre warunki, m.in. odpowiednie nasłonecznienie i mikroklimat. Nie mniej ważna jest przychylność dla naszej inwestycji władz samorządowych – powiedział Wojciech Wojciechowski, wiceprezes spółki PEG.
Burmistrz Gubina, Bartłomiej Bartczak, podkreślił strategiczne dla miasta znaczenie inwestycji. – Gubin jest ostatnio kojarzony głównie z planami PGE, dotyczącymi budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Budowa elektrowni słonecznej pokazuje, że jesteśmy także otwarci na ekologiczne rozwiązania, czyste źródła energii. Ponadto farma solarna została zlokalizowana w pobliżu naszych terenów inwestycyjnych objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej, czego na pewno nie przeoczą potencjalni inwestorzy – powiedział.
Zdaniem władz spółki PEG, dzięki zastosowaniu technologii fotowoltaicznej w Gubinie, będzie można zapobiec przedostaniu się ok. 3,5 tys. ton CO2 rocznie, co nastąpiłoby przy wykorzystaniu paliw konwencjonalnych.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy