Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej potwierdzili, że polskie instytucje wykonały wszystkie zalecenia wymagane dla fazy pierwszej rozwoju programu jądrowego.
Przewodniczący delegacji MAEA José Bastos potwierdził, że Agencja będzie kontynuowała wsparcie dla Polski w rozwoju infrastruktury dla wdrożenia energetyki jądrowej. Zaprosiła również polską delegację do siedziby MAEA w Wiedniu w celu wspólnego przygotowania Zintegrowanego Planu Działań dla następnej fazy programu.
Józef Sobolewski, dyrektor departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Energii podkreślił, że Misja Follow-up INIR potwierdziła, że wdrażanie programu polskiej elektrowni jądrowej odbywa się zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa i najlepszymi praktykami zagranicznymi. – Ufamy, że otwarte i transparentne wdrażanie polskiego programu jądrowego jest kluczowe dla budowy zaufania społecznego w naszym kraju i za granicą. Aktywnie realizujemy działania przewidywane dla następnej fazy programu i rozważamy zaproszenie misji INIR dla fazy II w 2017 roku – dodał.
Misje INIR organizowane są przez MAEA do krajów, które wdrażają swoje programy jądrowe i pragną poddać się ocenie najlepszych światowych ekspertów. W marcu 2013 roku w Polsce odbyła się misja INIR, która zakończyła się przekazaniem Polsce 6 sugestii oraz 5 rekomendacji. Wnikliwej analizie poddano wówczas 19 obszarów PPEJ, w tym m.in.: ramy prawne polityki krajowej i zarządzania wdrożeniem PPEJ, bezpieczeństwo fizyczne i systemy zabezpieczeń, ramy prawne, obejmujące bezpieczeństwo jądrowe i ochronę przed promieniowaniem jonizującym, rozwój zasobów ludzkich i zaplecza naukowo-badawczego, zaangażowanie przemysłu oraz proces zamówień i dostaw.
O przeprowadzenie misji INIR Polska wystąpiła w 2009 roku. Przedstawiciele MAEA odbyli szereg spotkań i konsultacji z najważniejszymi instytucjami zaangażowanymi w Program, tj. Ministerstwem Energii, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Państwową Agencją Atomistyki oraz firmami – PGE oraz PGE EJ1.