Więcej z regionu:
Polska
- Opierając się o analizę wykonaną przez Krzysztof Musiała z Energoprojektu Katowice SA można zauważyć, iż w perspektywie roku 2020, uwzględniając handel emisjami CO2, jedynym sensownym rozwiązaniem jest prowadzenie gospodarki w oparciu energetykę jądrową – powiedział Rynkowi Infrastruktury Bogdan Marcinkiewicz.
Choć europoseł popiera inicjatywy pozyskiwania czystej energii, to uważa, że uzyskiwana z nich energia nie zapewni Polsce bezpieczeństwa na wypadek problemów z gazem z Rosji.
Europoseł podkreśla, że farmy wiatrowe charakteryzują się najwyższymi jednostkowymi nakładami inwestycyjnymi na 1 MW zainstalowanej mocy elektrycznej netto, który szacowany jest na ponad 4 mln EUR/MW oraz krótszymi niż w przypadku pozostałych technologii ekonomicznymi czasami życia układów - 15 lat. – W przypadku farm wiatrowych jednostkowy koszt wytwarzania wynosi 307 zł/MWh oraz 345 zł/MWh w przypadku dodatkowego rezerwowania mocy – tłumaczy Marcinkiewicz.
Europoseł zaznacza, że nie wolno również zapominać o czynniku ludzkim. - UE mówi o nowych miejscach pracy w związku z inwestowaniem w energię odnawialną… Zbudujemy wiatraki i co dalej? Będziemy w nie dmuchać – pyta Marcinkiewicz, dodając, że energetyka jądrowa to tysiące miejsc pracy, podobnie jak w przypadku wykorzystywania paliw kopalnych.
Redakcja i reklama w portalu
Skład redakcji i dane kontaktowe >
Regulamin
Serwisy partnerskie:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Railway Market
Rynek Lotniczy