Prawie 50 polskich miast podjęło walkę ze smogiem. Samorządowcy deklarują, że w najbliższym czasie zlikwidują 19 tys. węglowych źródeł ciepła i w tym celu sięgają po dotacje NFOŚiGW i Funduszów Wojewódzkich w ramach programu KAWKA.
Dzisiaj, 26 listopada w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 11 prezesów z funduszy, przystępujących do współpracy, podpisało umowy o kooperacji. Współpracować będą ze sobą Kielce, Poznań, Opole, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów, Szczecin, Warszawa oraz Toruń.
160 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 11 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: najwięcej miast, zainteresowanych programem KAWKA znajduje się na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce.
Przedsięwzięcia przeciwdziałające smogowi będą polegały na podłączeniu obiektów ogrzewanych dotychczas przy pomocy pieców węglowych, do miejskich sieci ciepłowniczych albo na zastąpieniu węglowego ogrzewania – gazowym. W wielu przypadkach budynki, w których dokonano wymiany źródła ciepła, zostaną poddane kompleksowej termomodernizacji, a w kilku przedsięwzięciach zaplanowano montaż kolektorów słonecznych. Inwestycje te pozwolą na zaoszczędzenie energii i obniżenie kosztów ogrzewania oraz produkcję ciepłej wody w sposób bezemisyjny.
To druga edycja programu „Poprawa jakości powietrza. Część 2) KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii”. Podczas I naboru do programu KAWKA, NFOŚiGW podpisał umowy z 11 Wojewódzkimi Funduszami na łączną kwotę ponad 121 mln zł.