Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło decyzję o wycofaniu rekomendacji dla rozwiązań zaproponowanych w poselskim projekcie ustawy o reformie administracji skarbowej. Celnicy nie przejmą obowiązków SOL . Stanowisko przekazano Senackiej Komisji Finansów.
Przypominamy, że po drugim czytaniu projektu ustawy o KAS (Krajowej Administracji Skarbowej), której celem jest likwidacja osobnych urzędów skarbowych, kontroli skarbowej i Służby Celnej, wprowadzono liczne zmiany, wśród nich kontrowersyjną zmianę mówiącą o tym, że w kompetencje nowej służby celno-skarbowej włączona zostanie kontrola bezpieczeństwa na lotniskach. Gdyby ustawa weszła w życie, prawie 2 tys. pracowników Służby Ochrony Lotniska straciłoby pracę.
Przeciwko takim zmianom protestowali m.in. przedstawiciele polskich lotnisk. Pracownicy SOL pełnią swoją służbę na lotniskach od 2012 roku. Swoje obowiązki przejęli od Straży Granicznej.
Decyzja o wycofaniu rekomendacji została podjęta dziś, 31 października po spotkaniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele MIB, Ministerstwa Finansów oraz PP „Porty Lotnicze”. W oficjalnym komunikacie MIB czytamy, że: „przewidziana w poselskim projekcie ustawy fundamentalna reforma służb skarbowych i celnych państwa wymaga tak dużego ich przekształcenia, że obciążenia tych służb kolejnymi zadaniami, w tym zapewnieniem bezpieczeństwa osób i bagażu na lotniskach komunikacyjnych, nie dawałoby gwarancji płynnego przejęcia tych zadań”. Stanowisko to jest spójne ze stanowiskiem przedstawicieli portów lotniczych, wskazujących na to, że takie działanie mogłoby spowodować znaczne ograniczenie przepustowości lotnisk. Ustawa w takiej formie miała wejść w życie 1 stycznia 2017 roku.
Stanowisko wycofujące rekomendacje w tym zakresie zostało przekazane Senackiej Komisji Finansów, która teraz zajmie się poselskim projektem ustawy. MIB podkreśla, by dotychczasowy model funkcjonowania ochrony na lotniskach został w nienaruszonej formie.