Partnerzy serwisu:
#Koronawirus w Polsce. Transport i infrastruktura - zobacz serwis specjalny!

 

Drogi | Ekspresówki - Polska

Mocne argumenty za budową trasy S7 z Warszawy do Lesznowoli

| Rynek Infrastruktury źródło: ew / Rynek Infrastruktury 11.02.2014

PARTNERZY DZIAŁU


 

Mocne argumenty za budową trasy S7 z Warszawy do Lesznowoli
fot. Włodzimierz Włoch

Zobacz więcej na temat:

Samorządy
Inwestycje drogowe

Więcej z regionu:

Polska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Zespół Doradców Gospodarczych TOR przygotował opinię dotyczącą zasadności budowy trasy S7 na odcinku od Południowej Obwodnicy Warszawy do połączenia z DW-721 w Lesznowoli. Realizacja tego fragmentu drogi ekspresowej przyniesie wiele wymiernych korzyści dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Jakich?

Opinia została przedstawiona podczas konferencji prasowej 11 lutego. Początek analizowanego odcinka trasy S7 stanowi węzeł Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy, dalej droga biegłaby do węzła Zamienie i zakończyłaby się na węźle Lesznowola. Ostatni z węzłów jest zlokalizowany na modernizowanym korytarzu drogi wojewódzkiej nr 721, która biegnie od skrzyżowania z DK-7 do skrzyżowania z DK-79, czyli ulicą Puławską.

 

Jakie natężenie ruchu na trasach, które odciąży S7?

 

W ramach opracowania wykonane zostały pomiary natężeń ruchu drogowego w trzech punktach – skrzyżowanie DW-721 i DK-7, skrzyżowanie DW-721 z ulicą Pokorną oraz na granicy Warszawy w ciągu DK-79. Pomiary pozwoliły ustalić, że w szczycie porannym na DK-7 udział samochodów ciężarowych to 7 procent, dostawczych 11 procent, autobusów to 1 procent, a samochodów osobowych 81 procent. W szczycie popołudniowym drogą krajową nr 7 autobusy mają 1 procent udziału, samochody ciężarowe 6 procent, dostawcze 9 procent, a osobowe 84 procent.

 

Z kolei na DW-721 udział różnych pojazdów w szczycie porannym to 17 procent ciężarówek, 10 procent samochodów dostawczych i 72 osobowych. Podobna sytuacja występuje w szczycie popołudniowym. Najmniejszy udział pojazdów ciężarowych i dostawczych w godzinach szczytu porannego zidentyfikowano na DK-79 (ulica Puławska) na granicy Warszawy – samochody dostawcze 6 procent, samochody ciężarowe 5 procent.

 

Przy analizie przyrostu ruchu lokalnego brano pod uwagę zmiany zagospodarowania przestrzennego oraz zmiany potencjałów generujących ruch związany z liczbami mieszkańców i miejsc pracy. Ostatnie prognozy demograficzne dla Warszawy pokazują, że około 15 procent wynosi przyrost mieszkańców strefy zewnętrznej Warszawy, w tym obszarów leżących w korytarzu DW-721.

 

Ruch na wylocie z Warszawy będzie wzrastał

 

Na podstawie wyników prognoz ruchu stwierdzono, że obciążenie nowej trasy S7 na południe od Południowej Obwodnicy Warszawy będzie wynosiło 60 tys. pojazdów na dobę w 2017 roku i 72 tys. pojazdów dwa lata później. Prognozowane natężenie ruchu uznano więc za bardzo wysokie.

 

Na istniejącym odcinku S7 biegnącym od POW do ulicy Marynarskiej zaprognozowano natężenia ruchu na poziomie około 58 tys. pojazdów na dobę w 2017 roku, co oznacza 32-procentowy wzrost w stosunku do wariantu bez przedłużenia S7 na południe. Dwa lata później będzie to 76 tys. pojazdów na dobę, co wiąże się z 21-procentowym wzrostem w stosunku do wariantu bez przedłużenia drogi S7. Wynika z tego, że dalsza budowa ekspresowej trasy poprawi efektywność istniejącego już odcinka.

 

Bez budowy przedłużenia trasy S7 i braku odcinka do węzła z drogą wojewódzką nr 721, następować będzie niekorzystne zwiększenie obciążenia odcinka Salomea – Wolica wynoszące od 29 do 33 procent. W 2017 roku prognozuje się średni dobowy ruch na poziomie 120 tys. pojazdów dziennie, o ile nie powstanie żaden odcinek S7 oraz 93 tys. pojazdów dla wariantu zakładającego budowę trasy do Lesznowoli.

 

Jeżeli nie zostanie wybudowane przedłużenie S7, trasa wojewódzka będzie znacznie obciążona i zwiększy się na niej natężenie ruchu. W opinii stwierdzono, że przedłużenie drogi S7 korzystnie wpłynie też na znaczne odciążenie ulicy Puławskiej. W 2017 roku natężenie ruchu na S7 mogłoby zmniejszyć się o 11 procent z 52 do 46 tys. pojazdów na dobę, natomiast dwa lata później o 35 procent z 51 do 33 tys. pojazdów.

 

Jakie koszty inwestycji?

 

Analiza zawiera także wyliczenia szacunkowego kosztu budowy 1 km odcinka trasy S7 w przeliczeniu na uzyskane w analizach natężenia ruchu. Porównano je z już powstałymi lub planowanymi do realizacji odcinkami dróg, zlokalizowanymi w pobliżu planowanej trasy S7.

 

Szacunkowy koszt 1 km odcinka Lesznowola – Zamienie to 60 mln zł, dalszy odcinek Zamienie – węzeł Południe to również koszt około 60 mln zł za 1 km. Każdy kilometr odcinka węzeł Południe – Puławska kosztował około 90 mln zł. Istniejący odcinek trasy S8 węzeł Warszawa Zachód – węzeł Bemowo wiązał się z kosztem 206 mln zł za 1 km drogi. Najwięcej, bo rzędu 450 mln zł za 1 km może kosztować odcinek POW z tunelem na Ursynowie.

 

Istotna trasa

 

W projekcie dokumentu implementacyjnego do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do roku 2030), na czwartej pozycji na liście inwestycji priorytetowych w zakresie dróg znajduje się trasa S7 Warszawa – Kraków. Świadczy to o bardzo wysokiej pozycji tego odcinka w hierarchii ważności wszystkich dróg, które mają zostać zrealizowane w nowej perspektywie.

 

Trasa S7 jest ważna z punktu widzenia rozwoju południowych przedmieść aglomeracji warszawskiej. Do jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin w Polsce należy Lesznowola. Od wielu lat samorząd Lesznowoli zabiega o budowę południowego odcinka trasy N-S w ciągu S7. Droga ta warunkuje dalszy rozwój gminy.

 

Lesznowola odpowiedzialnie tworzyła dokumenty strategiczne, w których ustalono lokalizację trasy S7 i konsekwentnie chroniono teren pod przyszłą arterię drogową przed zabudowaniem. Gmina wzięła na siebie też koszty związane z odszkodowaniami za grunty, które w miejscowych planach zagospodarowania zarezerwowano pod drogę szybkiego ruchu.

 

Gminy, których tereny przetnie droga S7 zamierzają rozpocząć budowę lokalnych układów komunikacyjnych, która powiążą ich obszary z węzłami drogowymi Zamienie i Lesznowola. Aby mogło to nastąpić, rozpocząć się musi budowa trasy S7.

 

Inwestycja warta uwagi

 

Z analizy sporządzonej przez ZDG TOR wynika, że za realizacją 5,9-kilometrowego odcinka drogi S7 przemawia między innymi prognozowane bardzo wysokie natężenie ruchu, perspektywa odciążenia ulicy Puławskiej i umożliwienie łatwiejszego wyprowadzenia ruchu kołowego z centrum Warszawy. Co więcej, realizacja inwestycji wpłynie na poprawę warunków życia osób mieszkających w sąsiedztwie drogi krajowej nr 79.

 

Jeżeli nie powstanie analizowany odcinek trasy ekspresowej S7 do połączenia z drogą wojewódzką nr 721, o 30 procent może wzrosnąć obciążenie ruchem drogi Salomea – Wolica. Również na DW-721 można się spodziewać zdecydowanie większego obciążenia ruchem, rzędu powyżej 20 tys. pojazdów dziennie. Omawiany odcinek drogi S7 w znacznej części przejąłby ruch z trasy wojewódzkiej.

 

Odcinek S7 na południe z Warszawy do Lesznowoli przyczyni się też do znaczącego rozwoju okolicznej infrastruktury w tej części aglomeracji. Powstaną nowe inwestycje i miejsca pracy, jakich nie uda się wygenerować jakiejkolwiek innej z zaplanowanych na nową perspektywę inwestycji drogowych. Odkładanie w czasie realizacji trasy S7 spowoduje utratę tych korzyści w wymiarze ekonomicznym i społecznym.


Opinię Zespołu Doradców Gospodarczych TOR dotyczącą zasadności budowy wydzielonego odcinka wylotu drogi ekspresowej S7 od Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Lesznowola (połączenie z drogą wojewódzką nr 721) znajdziesz tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz też

 

ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.

współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Transport Publiczny ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5