Port Lotniczy Modlin przygotowuje się do remontu dróg kołowania i płyty postojowej oraz budowy nowych płyt postojowych, by zwiększyć lotniskową przepustowość. W sprawie projektu tych inwestycji ogłoszono już przetarg. Firmy mogą składać swoje oferty 6 czerwca.
Chodzi o projekt remontu dróg kołowania DK-A1 i DK-A2, płyty postojowej oraz projekt budowy nowych płyt postojowych. Jeśli chodzi o ten ostatni element, lotnisko planuje poszerzyć główną płytę postojową w kierunku terminala o 25 tys. m2, wybudować nową płytę postojową na północ od istniejącej, głównej płyty – co dałoby dodatkowe 26 tys. m2, oraz wybudować nową płytę w rejonie planowanych hangarów, o powierzchni 25 tys. m2.
Przedmiot zamówienia zrealizowany miałby być w trzech etapach. Pierwszy skupiałby się na wykonaniu projektów budowlanych i jego zakończenie planowane jest na 31 października. W tym czasie podmiot zobowiązany byłby również do złożenia wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
W drugim etapie, zaplanowanym do 20 marca 2017 roku konieczne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz wykonanie kompletnych projektów wykonawczych wielobranżowych. Etap trzeci to już pełnienie obowiązków nadzoru w trakcie robót. Ich realizacja ma nastąpić w latach 2017-2021.
Poza infrastrukturą airside w podwarszawskim porcie planowana jest także rozbudowa terminala pasażerskiego, którego przepustowość sięga obecnie 3,5 mln pasażerów rocznie. W tym roku mają zostać skończone projekty i wówczas ogłoszony zostanie przetarg na rozbudowę. Podłużny terminal powiększony zostanie na obu końcach – o cztery segment w części obsługującej odloty i cztery po stronie przylotów. Liczba punktów kontroli bezpieczeństwa wzrośnie z pięciu do dziesięciu. Powiększą się również poczekalnie i część komercyjna. Rozbudowa terminalu miałaby się skończyć na przełomie 2018 i 2019 roku. Wówczas port będzie gotowy do obsługi 5 mln podróżnych w ciągu roku.
Przepustowość lotniska w Modlinie to obecnie jedno z największych, wąskich gardeł tego portu. Ze względu na wyczerpujące się możliwości linia lotnicza Ryanair zdecydowała ostatnio o przeniesieniu lotów krajowych z Modlina na Lotnisko Chopina. Dzięki temu możliwe było uruchomienie stąd nowych tras zagranicznych.
Port Lotniczy Modlin jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Europie. W 2015 roku obsłużono tu 2,6 mln pasażerów. To o 52 proc. więcej niż rok wcześniej. Prognozy mówią o prawie 3 mln podróżnych obsłużonych w całym 2016 roku.