Polska Izba Przemysłu Chemicznego (PIPC) apeluje o skoordynowanie działań w kwestii ograniczeń w dostawach energii. Informuje, że obecna sytuacja źle odbija się na sektorze chemicznym co owocuje negatywnymi konsekwencjami dla całokształtu polskiej gospodarki który jest podstawą innych jej gałęzi.
PIPC podkreśla, że trzeba myśleć na przód o możliwości wystąpienia takich problemów. – Zaapelowaliśmy do Rady Ministrów, Urzędu Regulacji Energetyki, Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Ministerstwa Gospodarki o wypracowanie mechanizmów skoordynowanych działań administracji publicznej i sektora w podobnych sytuacjach – mówi dr Krzysztof Łokaj, dyrektor PIPC.
Sytuacja przemysłu chemicznego oddziałuje na wiele gałęzi gospodarki dlatego zaniedbanie jego potrzeb może być tragiczne w skutkach. Odbiorcami produktów chemicznych są między innymi producenci żywności, motoryzacja, budownictwo czy farmacja. – Specyfika produkcji chemicznej, a zwłaszcza kwestie związane z bezpieczeństwem takie jak konieczność zachowania ciągłości procesowej, wyklucza niekontrolowane przerwy i istotne ograniczenia w dostawach energii – mówi Adam Leszkiewicz, przewodniczący rady PIPC.
Przedstawiciele branży chemicznej liczą na to, że ich apel wywoła zainteresowanie tematem. Podkreślają, że jednym z ich priorytetów jest zwiększanie efektywności energetycznej – Polska Izba Przemysłu Chemicznego prowadzi program „Energia dla Chemii”, którego celem jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej sektora chemicznego – mówi dr Tomasz Zieliński, prezes Zarządu PIPC. – To dzięki licznym inwestycjom realizowanym przez podmioty przemysłu chemicznego w Polsce regularnie spada zużycie energii przez chemiczne zakłady przemysłowe – dodaje.
Aby zabezpieczyć się na wypadek długotrwałych problemów z liniami przesyłowymi PSE zwraca się do Ukrainy. Jak poinformowała IAR, powołując się na wypowiedź członka zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Cezarego Szweda, Polska podpisała umowę ze wschodnim sąsiadem, która pozwala na sprowadzanie stamtąd energii. Dzięki umowie PSE, jeśli będzie taka konieczność, będzie mogło skorzystać z 100 MW.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.