Na dziś zaplanowano koniec prac remontowych na 30-kilometrowym odcinku autostrady A4 od węzła Brzeg do węzła Opole Zachód (Przylesie – Prądy). Jeszcze przed południem remontowany odcinek zostanie oddany do użytku – informuje opolska GDDKiA.
Koniec prac remontowych
Od początku czerwca wykonawca, firma Strabag, wyremontowała jezdnię w kierunku Katowic oraz nawierzchnię na węźle Brzeg. Nawierzchnia była frezowana w tempie 2,5 km dziennie, a nowa układana średnio po 1,25 km na dzień.
W czasie remontu sfrezowano łącznie około 330 tys. m2 nawierzchni, a w jej miejsce wbudowano około 42 tys. ton masy bitumicznej. Poza nawierzchnią wymieniono 10 km systemów odwodnienia autostrady.
Większy komfort jazdy
Dzięki remontowi poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Opolski odcinek A4 funkcjonuje nieprzerwanie od ponad 15 lat, a gdy był budowany wymianę nawierzchni przewidziano po około ośmiu latach eksploatacji. GDDKiA informuje, że droga wytrzymała bez remontu dwa razy dłużej.
Jednak już po 15 latach remont był konieczny, by nie doprowadzić do degradacji nawierzchni. Co prawda jej stan był określany jako dobry, ale na krótkich odcinkach pojawiły się pojedyncze spękania. Gdyby z remontem GDDKiA zaczekała jeszcze kilka lat, kosztowałby nawet 10 razy więcej i trwał dwa sezony budowlane.
Prace na A4 będą kontynuowane
Tegoroczny remont autostrady to tylko część inwestycji trwającej od 2013 roku. Na kolejne lata zaplanowano prace, które pozwolą do 2019 roku całkowicie wymienić nawierzchnię na autostradzie A4 w województwie opolskim.
W 2013 roku remontowany był odcinek jezdni południowej o długości 7,5 km pomiędzy węzłami Opole Zachód i Opole Południe. W roku 2014 kontynuowano te prace, a nowa nawierzchnia pojawiła się na 13 km jezdni południowej i 20 km jezdni północnej
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.