PGE Energia Jądrowa, spółka dedykowana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej ogłosiła, że ostateczny harmonogram inwestycji ogłosi w pierwszym kwartale 2016 roku. W dokumencie zostaną przedstawione wnioski z badań i analiz, prowadzonych przez inwestora atomówki.
Spółka PGE EJ 1 poinformowała, że wraz z doradcą technicznym, firmą AMEC Foster Wheeler, prowadzi prace nad rewizją założeń oraz optymalizacją harmonogramu projektu budowy elektrowni atomowej. Prace będą dotyczyły, poza aktualizacją nowego harmonogramu, wypracowania formuły prawnej, podejścia i etapów postępowania, prowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami technologii oraz przygotowania założeń dla mechanizmów wsparcia finansowego.
Ostateczne wnioski zostaną przedstawione w pierwszym kwartale 2016 roku, w aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Raport, po wcześniejszym uzyskaniu akceptacji korporacyjnych, zostanie skierowany najpierw do Ministerstwa Gospodarki. Kolejność działań wynika z zapisów art. 108 Prawa Atomowego, który przewiduje ustawowy obowiązek sporządzenia sprawozdania z realizacji PPEJ do 30 czerwca 2016 roku. oraz, w oparciu o wnioski ze sprawozdania, aktualizację samego Programu i harmonogramu.
Prace projektowe są aktualnie na etapie przygotowań do uzyskania decyzji zasadniczej oraz kamieni milowych inwestycji. Na II połowę tego roku planowane jest natomiast złożenie w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz wniosku o ustalenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Rozpocznie to postępowanie zintegrowane.
W 2016 roku, jak podaje PGE EJ 1, mają się rozpocząć badania lokalizacyjne, natomiast rok później przewidziane jest wskazanie konkretnej lokalizacji i rozpoczęcie opracowywania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu lokalizacyjnego. W 2018 roku inwestor chce pozyskać opinię prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie planowanych rozwiązań. Rozstrzygnięcie przetargu, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i decyzji o ustaleniu lokalizacji ma nastąpić w roku 2019.
Zapraszamy na III Kongres Infrastruktury Polskiej, który odbędzie się 8 października 2015 roku w Łodzi. W tym roku wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi rola funduszy prywatnych w budownictwie infrastrukturalnym oraz kwestia relacji między członkami procesu inwestycyjnego.
Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.