Polska Grupa Energetyczna, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Termika oraz Enea złożyły wstępną, niewiążącą ofertę na zakup akcji i udziałów w spółkach należących do EDF w Polsce – poinformowały firmy w komunikatach.
Aktywa EDF w Polsce obejmują w szczególności: Elektrownię Rybnik; Elektrociepłownię w Krakowie, Elektrociepłownię w Gdańsku, Elektrociepłownię w Gdyni, Elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Toruniu; elektrociepłownie i sieć ciepłowniczą w aglomeracji wrocławskiej, elektrociepłownię i sieć ciepłowniczą w Zielonej Górze; inwestycję w blok gazowy w Toruniu (w ramach EDF Gaz Toruń).
„W przypadku dopuszczenia do dalszego etapu transakcji Partnerzy Biznesowi przeprowadzą szczegółowe badanie due diligence, które będzie podstawą do decyzji o dalszych krokach w transakcji, w tym złożenia ewentualnej oferty wiążącej, po uzyskaniu wymaganych zgód korporacyjnych” – napisano w komunikacie.
Wartość oferty nie została podana do wiadomości publicznej, jednak polskie aktywa EDF wycenia się na nie mniej niż 220 mln euro. Łączna moc zainstalowana w Polsce to około 3 tys. MWe oraz ponad 3,5 tys. MWt. Spółki z grupy EDF produkują 10% krajowej energii elektrycznej oraz 15% ciepła scentralizowanego. Wśród potencjalnych kupców polskich aktywów EDF wymieniane było również czeskie przedsiębiorstwo CEZ. W czerwcu grupa złożyła ofertę na aktywa ciepłownicze EDF.
Mówi się, że sprzedaż polskich aktywów EDF jest motywowana wycofywaniem się firmy z węglowych aktywów energetycznych. Koncern planuje zdobyć także jak najwięcej środków na inwestycje w energetykę jądrową.