Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna połączy się z PGE Gubin – spółką odpowiadającą za kopalnię odkrywkową węgla brunatnego ze złoża „Gubin” i elektrownię konwencjonalną.
Obecnie PGE Gubin jest w całości własnością PGE GiEK. Ogłoszony przez obie spółki plan przewiduje połączenie PGE Gubin z dotychczasowym właścicielem w styczniu 2015 r. Oznacza to m.in., że PGE GiEK kontynuować będzie w pełnym zakresie współpracę z organizacjami działającymi na rzecz społeczności lokalnej.
Spółka PGE Gubin została powołana do przygotowania inwestycji, polegającej na budowie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego ze złoża „Gubin” i elektrowni konwencjonalnej. Inwestycja będzie stanowić okazję dla rozwoju regionu, w szczególności gmin Gubin i Brody w województwie lubuskim.
Prace związane z przygotowaniem budowy kompleksu „Gubin”, które mają obecnie na celu m.in. uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla brunatnego, będą realizowane w ramach dedykowanej temu projektowi struktury organizacyjnej spółki PGE GiEK.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna stała się właścicielem spółki PGE Gubin w kwietniu 2013 roku. 27 marca 2013 roku PGE przeniosła własność 100% udziałów PGE Gubin PGE GiEK. Spółka prowadzi intensywne przygotowania do realizacji projektu Gubin i zakłada, że na przełomie 2016 i 2017 roku uzyska koncesję na wydobycie węgla brunatnego w województwie lubuskim. W przypadku pozytywnej decyzji odnośnie realizacji inwestycji, prace związane z budową kopalni mogłyby ruszyć w 2018 roku, a energia elektryczna z pierwszego bloku nowej elektrowni popłynęłaby około roku 2025.
Samo przedsięwzięcie budowy kopalni odkrywkowej Gubin od lat budzi wiele kontrowersji, głównie wśród mieszkańców regionu. W 2009 roku odbyło się referendum, dotyczące powstania kopalni. Sprzeciw wobec inwestycji wyraziło wtedy 67% biorących w nim udział. Wyniki uznano jednak za nieważne, biorąc pod uwagę zbyt niską frekwencję. Także w sierpniu tego roku ekolodzy i lokalna społeczność protestowali przeciwko planom budowy nowych kopalni odkrywkowych, tworząc „łańcuch” ludzi.